28.8 C
Skopje

Ademi: Apasievi është kundërshtar i proçeseve strategjike, kuadrot e BDI-së kanë rol kyç në to

Kuvendi republikan në ditën e dytë vazhdon seancën plenare me pikë të vetme të rendit të ditës – zgjedhjen e Qeverisë, e cila duhet të përfundojë deri në mesnatë, kur edhe do të votohet përbërja e re e qeverisë.

Gjatë debatit Arbër Ademi nga BDI- i regoi deklaratve të kreut të partisë E majta, Dimitar Apsaiev, i cili tha se se BDI krahas “zullumit” ndaj maqedonasve po i bën dëm edhe popullit të vet. Ademi tha se përderisa Apasiev kundërshton vlerat strategjike si integrimi euro-atlantik, kuadrot e BDI-së luajnë rol kyç në këto procese.

“BDI dhe Bujar Osmani si minister I punëve të jashtme kanë arritur suksesin më të madh në këtë proces. Si rrallë herë pas pavarësisë së vendit tonë për tema strategjike dhe sensitive, maqedonasit dhe shqiptarët flasin në një pozicion si në Shkup si në Sofje, si në Bruksel apo Vashington. Dhe dikush don ta rrezikojë këtë të arritu tamam i bie sikur ajo thënia dikujt iu dogj bishti e u kall i tërë fshati”, theksoi Arbër Ademi nga BDI

TË FUNDIT

Shpejtim Bajoku, i bronztë në Lojërat Mesdhetare

Boksieri Shpejtim Bajoku është ndalur në gjysmëfinale të Lojërave Mesdhetare që po mbahen të Oran Të Algjerisë. Megjithëse humbi, Bajoku e ka fituar medaljen...

Ahmeti uron Kamberin: Shqiptarët e Luginës qëndruan bashkë, kaluan obstruksionet

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka uruar Shaip Kamberi për zgjedhjen e tij deputet. Ai ka thënë se shqiptarët e Luginës së...

MINT: Bie çmimi i naftës për 2 centë

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë(MINT), i ka caktuar çmimet tavan për shitjen e derivateve, për të premten e një korrikut. Çmimi maksimal i lejuar...

Çfarë ndodhi me Travis Barker? Bateristi i Blink-182 u dërgua me urgjencë në spital i shoqëruar nga Kourtney Kardashian

Bateristit Blink-182 u dërgua me urgjencë  në Qendrën Mjekësore Cedars-Sinai në Los Angeles, Kaliforni, së bashku me Kourtney Kardashian. Travis Barker është dërguar me urgjencë...