22.8 C
Skopje

Tërmet me magnitudë prej 5.3 shkallësh ka goditur Turqinë

Një tërmet me magnitudë 5.3 shkallësh të Rihterit tronditi provincën turistike jugore të Antalisë, njoftoi Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) të Turqisë.

Epiqendra e tërmetit, i cili ndodhi në orën 6:21 të mëngjesit me orën lokale (09:00 GMT), ishte distrikti i Alanyas, sipas AFAD. Ajo u zhvillua në një thellësi prej 39,52 kilometrash.

AFAD vuri në dukje se nuk ka raportime për dëme apo viktima nga tërmeti, raporton dailysabah.

Kujtojmë se pjesa më e madhe e Turqisë ndodhet në pllakën tektonike të Anadollit, e cila ndodhet midis dy pllakave kryesore, asaj euroaziatike dhe afrikane, dhe një të vogël, asaj arabe.

Ndërsa pllakat më të mëdha afrikane dhe arabe zhvendosen, Turqia po dridhet, ndërsa pllaka euroaziatike pengon çdo lëvizje drejt veriut. Kështu, Turqia qëndron në disa linja të çara. /Telegrafi/

TË FUNDIT

Shpejtim Bajoku, i bronztë në Lojërat Mesdhetare

Boksieri Shpejtim Bajoku është ndalur në gjysmëfinale të Lojërave Mesdhetare që po mbahen të Oran Të Algjerisë. Megjithëse humbi, Bajoku e ka fituar medaljen...

Ahmeti uron Kamberin: Shqiptarët e Luginës qëndruan bashkë, kaluan obstruksionet

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka uruar Shaip Kamberi për zgjedhjen e tij deputet. Ai ka thënë se shqiptarët e Luginës së...

MINT: Bie çmimi i naftës për 2 centë

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë(MINT), i ka caktuar çmimet tavan për shitjen e derivateve, për të premten e një korrikut. Çmimi maksimal i lejuar...

Çfarë ndodhi me Travis Barker? Bateristi i Blink-182 u dërgua me urgjencë në spital i shoqëruar nga Kourtney Kardashian

Bateristit Blink-182 u dërgua me urgjencë  në Qendrën Mjekësore Cedars-Sinai në Los Angeles, Kaliforni, së bashku me Kourtney Kardashian. Travis Barker është dërguar me urgjencë...