31.8 C
Skopje

Epidemiologu: Edhe të vaksinuarit do ta kalojnë virusin

Epidemiologu Dragan Danillovski sonte në “Click Plus” tha se coronavirusi është në “panik”, ndërsa vaksina nuk është më e vlefshme, gjegjësisht se virusin do ta kalojmë të gjithë.

Danillovski thotë se pritet që brenda gjashtë muajve virusi të kalojë nga pandemia në endemi.

“Virusi është në panik, ma lejoni këtë shprehje. Dhe duke marrë parasysh se sa popullatë jemi, sepse nuk vlen më as vaksina, të gjithë do e kalojmë. Pritet që për 3-4-5 muaj, le të jenë edhe 6, që praktikisht do të kaloj në “mace pitom”, do t’i bien thonjtë dhe do të përfundojë këtu për një periudhë si gjallesë endemike në mesin tonë”, tha Danillovski.

Ai se më nuk duhet të llogariten numrat e personave të infektuar me Covid-19 dhe siç tha ai “çdo ditë të bombardohet” me atë se sa raste të reja ka. Danillovski thotë se gjendja mund të matet vetëm me numrin e të shtrirëve në spital dhe rasteve të vdekjes.

“Më tej duhet që tregues i gjendjes të jenë numri i të shtrirëve në spitale dhe numri i rasteve të vdekjes. Që do të thotë vetëm këta të numërohen, vetëm këta të publikohen”, shton Danillovski.

TË FUNDIT

Nafta nga mesnata më lirë në Maqedoni, ja si do jenë çmimet

Komisioni Rregullator për Energjetik në mbledhjen e sotme ka sjellë vendim që të lirojë për 2.50 denarë çmimin e dizelit, ndërsa nuk ka ndryshim...

Vlora Dumoshi: Djali im për shkak të Qeverisë Kurti 1 nuk do të kthehet më në Kosovë

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj (Rroni Dumoshi), i...

Vajza e Madonna-s, Lourdes, shfaqet në pistën e modës me kostum të ngushtë në Javën e Modës në Paris

Lourdes Leon, modelja 25-vjeçare, e bija e Madonna-s, eci në pistë gjatë shfaqjes së veshjeve për meshkuj Marine Serre Pranverë Verë 2023 në Javën...

Gashi: Janë bërë shkelje kushtetuese në ligjin për KPK-në

Të mërkurën e 29 qershorit, Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) ka informuar se ka bërë kërkesë në Institucionin e Avokatit të Popullit për referimin...