32.8 C
Skopje

Elon Musk thotë se orbita e Tokës ka hapësirë të mjaftueshme për miliarda satelitë

Elon Musk ka refuzuar akuzat e Kinës në Kombet e Bashkuara se projekti i tij i satelitëve të internetit Starlink po zë shumë hapësirë në orbitën e Tokës.

Miliarda satelitëve mund të qëndrojnë në orbitën e Tokës, tha ai për Financial Times.

Komentet e tij vinë pasi shefi i Agjencisë Hapësinore Evropiane tha se Musk po vendoste diktatin e tij në industrinë hapësinore komerciale.

Po këtë javë Kina u ankua se stacioni i saj hapësinor kishte qenë në rrezik përplasjeje me satelitët e Starlink dhe ishte detyruar të shmangej.

Hapësira është shumë e madhe dhe satelitët janë mikroskopikë në krahasim me të,” tha Musk.

Ai hodhi poshtë idenë se satelitët e Starlink po bëhen pengesë për industrinë dhe konkurrentët duke shtuar se ka vend mjaftueshëm për të gjithë në orbitë.

Shkencëtarët janë shprehur se ekziston nevoja e ndarjes së informacionit në lidhje me 30 mijë satelitët që sillen në orbitën e Tokës në mënyrë që të shmangen përplasjet.

Sipas Kinës më 1 Korrik dhe 21 Tetor kishte shmangur përplasjen me satelitët e Starlink. /PCWorld Albanian

TË FUNDIT

Spasovski: Krimi është ulur për 8,31% në RMV

Në periudhën janar-20 qershor 2022, në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut janë regjistruar gjithsej 10.834 vepra penale, njofton ministri i Punëve të...

Muhamed Useini i bashkohet FC Prishtinës

Muhamed Useini është lojtari i radhës që i bashkohet FC Prishtinës. Mbrojtësi nga Tetova ka luajtur me sukses për 3 vitet e fundit në...

Kurti vizitoi bujqit e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nëpërmjet një postimi në faqen e tij në Facebook, ka komentuar për kohën e të korrave në Kosovë. Kurti u...

Aksident i rëndë në Strumicë, lëndohen 13 persona, në mesin e tyre edhe një fëmijë gjashtë vjeçar

Trembëdhjetë persona janë lënduar nga përplasja e dy automjeteve të pasagjerëve me targa të Strumicës, e cila ka ndodhur dje pasdite në ora 16:20...