2.8 C
Skopje

Carovska: Nuk do jem pjesë e Qeverisë së mandatarit të ri

Ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Milla Carovska ka deklaruar se ka marrë vendim që të mos jetë pjesë e Qeverisë së re.

Këtë ajo e bëri të ditur gjatë një vizite në Fakultetin për Shkenca Bujqësore dhe Ushqim.

“Kam sjell vendim që të mos jem pjesë e Qeverisë së mandatarit të ri. Gjatë 5 viteve të kaluara bashkë me ekipin tim kemi krijuar politika në interes të qytetarëve. Unë do të vazhdoj të luftoj sepse besoj në kapacitetet dhe forcën e shtetit, si dhe në forcën e grave”, tha mes tjerash Carovska.

Ndryshe, ditë më parë tërheqjen nga funksioni i ministrit e ka paralajmëruar edhe ministrja e mbrojtjes, Radmilla Sheqerinska.

Në Ministrinë e Arsimit duhet të emërohet edhe zëvendësministër, kjo pas dorëheqjes së Arafat Shabanit, nga Lëvizja BESA. Zëvendësministër i arsimit do të jetë nga radhët e Alternativës. Partia e Gashit për këtë post ka propozuar Lulzim Aliun.

TË FUNDIT

Grubi: Gjysmëvjetori i dytë shkollor fillon me 1 shkurt

Nisja e gjysmëvjetorit të dytë për arsimin fillor dhe të mesëm shtyhet për 1 shkurt. Kështu ka informuar zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi përmes...

Zëvendëskryeministri i parë Grubi: Qeveria e re fillon punë menjëherë, na pret e ardhme më e mirë

Aktivitetet e ditës i vazhduam me vizitën tek presidenti i vendit, Stevo Pendarovski. Qeveria e re fillon me punë menjëherë sepse vjen një kohë e...

Sheshi i Laçit merr emrin e Presidentit turk, “Sheshi Erdogan”

Një shesh në qytetin e Laçit ka marrë emrin e Presidentit turk Reccep Tayip Erdogan në shenjë mirënjohjeje për rindërtimin e 522 banesave të...

Grubi: 17 janari i Skënderbeut është dëshmia më e mirë e gjenezës sonë të pastër kombëtare

17 Janari i Skenderbeut, i 40 vjetorit të LPK-së dhe i vëllezërve Gërvalla me Kadri Zekën është dëshmia më e mirë e gjenezës sonë...

Ali Ahmeti: Çdo Janar kujtojmë personalitetin më të madh të historisë sonë kombëtare, Gjergj Kastrioti Skënderbeun

Çdo Janar bëhemi bashkë në Sheshin Skenderbeu për të kujtuar personalitetin më të madh të historisë sonë kombëtare Gjergj Kastrioti Skenderbeun që me shekuj...