22.8 C
Skopje

Grubi: Në betejën me Bullgarinë jemi gjithë bashkë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi, ka qenë i pranishëm në emisionin “Vetëm Intervistë” në Kanal 5 për të folur rreth ngjarjeve të fundit në vend dhe të ardhmen ë shtetit drejt rrugës euro-atlantike.

Grubi ka thënë: “Siç e kam thënë me metodat e shekullit 19-të nuk mund të zgjidhim probleme të shekullit 21. Kemi përkrahje nga vendet anetare të BE dhe të SHBA dhe është plan strategjik që RMV të bëhet pjesë e BE. Historianët nuk bisedojnë sepse marrëveshja me Greqinë ishte ndryshe pavarësisht asaj që bisedohej për çështje ekonomike dhe i vetmi problem është çështja identitare dhe mendoj se nuk është korrekte dikuj ti thoni atë që nuk je. Kemi solidaritet me shoqërinë maqedonase sepse e dimë shumë mirë se çfarë është të kontestohet gjuha dhe identiteti. Bashkë jemi në këtë sfidë”, është shprehur Grubi

TË FUNDIT

Ahmeti uron Kamberin: Shqiptarët e Luginës qëndruan bashkë, kaluan obstruksionet

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka uruar Shaip Kamberi për zgjedhjen e tij deputet. Ai ka thënë se shqiptarët e Luginës së...

MINT: Bie çmimi i naftës për 2 centë

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë(MINT), i ka caktuar çmimet tavan për shitjen e derivateve, për të premten e një korrikut. Çmimi maksimal i lejuar...

Çfarë ndodhi me Travis Barker? Bateristi i Blink-182 u dërgua me urgjencë në spital i shoqëruar nga Kourtney Kardashian

Bateristit Blink-182 u dërgua me urgjencë  në Qendrën Mjekësore Cedars-Sinai në Los Angeles, Kaliforni, së bashku me Kourtney Kardashian. Travis Barker është dërguar me urgjencë...