31.8 C
Skopje

Kryeministri i sapozgjedhur bullgar: Do të rekomandojmë proces të shpejtë të integrimit të RMV-s në BE

Kryeministri i sapozgjedhur i Bullgarisë, Kirill Petkov ka dhënë sinjale pozitive për procesin eruointegrues të Maqedonisë së Veriut, pasi ka deklaruar se do të rekomandojë proces të shpejtë për anëtarësim të vendit në Bashkimin Evropian.

Në intervistë për Fajnenshëll Tajms, para se Parlamenti të votojë për zgjedhjen e tij si kryeministër, ai konfirmoi përkushtimin e Bullgarisë drejt NATO-s dhe Perëndimit.

“Ne jemi 100% në anën e vërtetë me politikat e NATO-s dhe BE-së”, tha Petkov.

“Do të rekomandojmë proces të ri (të Maqedonisë së Veriut), shumë të shpejtë, me kornizë kohore të kufizuar prej gjashtë muajsh”, tha Petkov më tej, transmeton Investitor, përcjell TV21.

TË FUNDIT

Vlora Dumoshi: Djali im për shkak të Qeverisë Kurti 1 nuk do të kthehet më në Kosovë

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj (Rroni Dumoshi), i...

Vajza e Madonna-s, Lourdes, shfaqet në pistën e modës me kostum të ngushtë në Javën e Modës në Paris

Lourdes Leon, modelja 25-vjeçare, e bija e Madonna-s, eci në pistë gjatë shfaqjes së veshjeve për meshkuj Marine Serre Pranverë Verë 2023 në Javën...

Gashi: Janë bërë shkelje kushtetuese në ligjin për KPK-në

Të mërkurën e 29 qershorit, Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) ka informuar se ka bërë kërkesë në Institucionin e Avokatit të Popullit për referimin...