31.8 C
Skopje

Luftëtarët e UÇK-s 55 orë rrugëtim në dimrin e vitit ’98, mes tyre edhe luftëtarë nga RMV

Fotografia e rrallë nga lufta. Është nëntori i egër i vitit 1998. Pikërisht me 27, 28 dhe 29 nëntor, ushtarët e UCK-së kaluan plot 55 orë ecje të mundimshme nëpër bjeshkët e Pashtrikut të mbërthyera nga bora, ngrica, fortuna e murlani. Kjo fotografi historike dëshmon vuajtjet e ushtarit shqiptar.

Është ky Marshi epik i ushtarëve të UCK-së nëpër malet e Pashtrikut, ku secili ushtar i kishte të ngarkuar mbi shpindë së pakut 40 kg armë dhe municion.

Mes tyre ishin edhe luftëtarë të dalluar edhe nga Maqedonia e Veriut si: Ruzhdi Matoshi nga Tetova, Xhavit Hasani nga Shkupi, Nazim Sulejmani nga Shkupi, Arben Abdyli nga Kumanova dhe Sulejman Sulejmani, i burgosuri në rastin e Sopotit i njohur si Baca Sylë.

TË FUNDIT

Nafta nga mesnata më lirë në Maqedoni, ja si do jenë çmimet

Komisioni Rregullator për Energjetik në mbledhjen e sotme ka sjellë vendim që të lirojë për 2.50 denarë çmimin e dizelit, ndërsa nuk ka ndryshim...

Vlora Dumoshi: Djali im për shkak të Qeverisë Kurti 1 nuk do të kthehet më në Kosovë

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj (Rroni Dumoshi), i...

Vajza e Madonna-s, Lourdes, shfaqet në pistën e modës me kostum të ngushtë në Javën e Modës në Paris

Lourdes Leon, modelja 25-vjeçare, e bija e Madonna-s, eci në pistë gjatë shfaqjes së veshjeve për meshkuj Marine Serre Pranverë Verë 2023 në Javën...