14.8 C
Skopje

Alarm global, varianti i ri i koronavirusit me 32 mutacione, OBSH në mbledhje urgjente

Mutacioni i ri B.1.1.529  , i cili u zbulua për herë të parë në Botsvana (Afrikë), ka dhënë një alarm global.

Zyrtarët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë kanë thirrur sot një mbledhje  për të vlerësuar variantin, i cili sipas disa vlerësimeve është më ngjitës se ai indian.

Sipas agjencive të huaja, OBSH do ta quajë mutacionin  “Nu”.

Ajo që është shqetësuese është se varianti “mbart” 32 mutacione, që rezulton shumë infektiv. Është kombinimi i 32 mutacioneve që e bën atë më të rrezikshëm (rritje e incidencës së infeksionit të rëndë dhe rritje të vdekshmërisë) dhe më ngjitës.

Kjo do të thotë se do të jetë më e vështirë  për vaksinat  për të parandaluar infektimin e virusit në trupin e njeriut, pasi sistemi imunitar nuk do është në gjendje ta njohë  lehtë koronavirusin.

Ku është identifikuar Mutacioni

Varianti i ri kërcënues dhe, sipas ekspertëve, shumë infektiv në Botsvana është identifikuar tashmë në tre vende. Rastet e konfirmuara arritën  në  59 në Afrikën e Jugut, Hong Kong dhe Botsvanë.

Dr. Tom Pickock, Profesor i Virologjisë në Universitetin Imperial e përshkroi variantin si shumë të frokshëm.

Ravi Gupta , profesor i Mikrobiologjisë në Kembrixh u bën thirrje të gjithëve “ju lutemi të vaksinoheni dhe të vendosni  maskë pasi”.

Ndërkohë Britania dhe Japonia kanë ndaluar  fluturimet nga vendet e Afrikës së Jugut.

Frika nga mutacionet rezistente ndaj imunitetit

Një variant imun-rezistent i koronavirusit mund të jetë më i aftë të anashkalojë sistemin imunitar të njerëzve që ose e kanë kaluar virusin një herë ose janë vaksinuar kundër Covid-19.

Greg Dor,  një specialist i sëmundjeve infektive në Spitalin St Vincent në Australi, postoi në Tëitter se lloji B.1.1.529 “ka mutacione të lidhura me efikasitetin e reduktuar të  vaksinës ”  dhe shtoi se kjo mund ta bëjë atë “jo”  shumë ngjitës “.

Sipas Dr.  Dor  “është koha për ta studiuar dhe jo për të panik”.

WWW.GAZETA.MK

TË FUNDIT

ALI AHMETI : Kombi sot duhet, nderohet dhe bashkohet me vepra

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti ka uruar popullin shqiptar me rastin e ditës së flamurit. Ahmeti mes tjerash ka shkruar;109 vjetori i...

Ky është mesazhi i Grubit për 109 vjetorin e pavarësisë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi përmes një ostimi në faqen e tij zyrtare në facebook...

Rexhepi: Kjo ditë e madhe e kombit tonë, sot e përjetë i bashkon të gjithë shqiptarët kudo që janë

Deputeti Kastriot Rexhepi ka uruar festën e 28 nëntorit, duke shkruar se kjo ditë i bashkon të gjithë shqiptarët kudo që janë. Urimi i deputetit...

Mesazh i fuqishëm i Abdulselam Selamit në Ditën e Flamurit: Dita e Flamurit me betimin për përgjegjësi më të lartë shoqërore!

Zëvendës drejtori i drejtorisë për të ardhura publike Abdulselam Selami vjen me një mesazh të fuqishëm për ditën e flamurit. Më poshtë mund të lexoni...

BERZH: Termocentrali i parë diellor në Oslomej, do të reduktohen ndjeshëm emetimet e CO2

BERZH sot ka njoftuat për investimin e ri në Oslomej, përkatesisht ndërtimin e termocentralit diellor. Krenarë që po investohet në inovacionin e gjelbër në Maqedoninë...