14.8 C
Skopje

BDI: Humbësit e zgjedhjeve lokale të mbajnë përgjegjësi politike për dështimin

Bashkimi Demokratik për Integrim vlerëson se i gjithë procesi i raundit të parë dhe raundit të dytë të zgjedhjeve lokale në vend u zhvillua sipas të gjitha standardeve demokratike dhe qytetarët në mënyrë të lirë shprehën vullnetin e tyre për ofertat programore të subjekteve politike në garë.

Edhe në Dibër ku më 14 Nëntor u zhvillua raundi i dytë i zgjedhjeve lokale, i gjithë procesi kaloi në atmosferë të qetë dhe demokratike, ku qytetarët dhanë verdiktin e tyre për fitoren e kandidatit të Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Hekuran Duka.

Humbësit e zgjedhjeve në vend që të përpiqen të gjejnë alibi për dështimin e tyre përmes akuzave të pa argumentuara për parregullsi zgjedhore, duhet ta pranojnë humbjen dhe të mbajnë përgjegjësi politike para elektoratit duke dhënë dorëheqjen.

Dorëheqja në rast të dështimit do të ishte e shëndoshë edhe për demokracinë brenda partiake të tyre dhe fillimin e një kapitulli të ri për reformimin e opozitës, proces ky i nevojshëm pas dështimit të njëpasnjëshëm në të gjitha ciklet zgjedhore deri më tani.

Bashkimi Demokratik për Integrim bën thirrje që të gjitha konstatimet për parregullsi të dorëzohen deri te organet kompetente për hetim të mëtutjeshëm.

Bashkimi Demokratik për Integrim është fituese e këtyre zgjedhjeve dhe agjenda e saj e blertë si oferta më e mirë programore për jetë më cilësore mori besimin e qytetarëve në pjesën më të madhe të komunave, gjithsej në 11 komuna të vendit.

TË FUNDIT

ALI AHMETI : Kombi sot duhet, nderohet dhe bashkohet me vepra

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti ka uruar popullin shqiptar me rastin e ditës së flamurit. Ahmeti mes tjerash ka shkruar;109 vjetori i...

Ky është mesazhi i Grubit për 109 vjetorin e pavarësisë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi përmes një ostimi në faqen e tij zyrtare në facebook...

Rexhepi: Kjo ditë e madhe e kombit tonë, sot e përjetë i bashkon të gjithë shqiptarët kudo që janë

Deputeti Kastriot Rexhepi ka uruar festën e 28 nëntorit, duke shkruar se kjo ditë i bashkon të gjithë shqiptarët kudo që janë. Urimi i deputetit...

Mesazh i fuqishëm i Abdulselam Selamit në Ditën e Flamurit: Dita e Flamurit me betimin për përgjegjësi më të lartë shoqërore!

Zëvendës drejtori i drejtorisë për të ardhura publike Abdulselam Selami vjen me një mesazh të fuqishëm për ditën e flamurit. Më poshtë mund të lexoni...

BERZH: Termocentrali i parë diellor në Oslomej, do të reduktohen ndjeshëm emetimet e CO2

BERZH sot ka njoftuat për investimin e ri në Oslomej, përkatesisht ndërtimin e termocentralit diellor. Krenarë që po investohet në inovacionin e gjelbër në Maqedoninë...