31.8 C
Skopje

Rustemi: Autostrada Shkup-Bllacë e rëndësishme për lidhjen tonë me Kosovën

Drejtori i NP “Rrugët Shtetërore”, Ejup Rustemi, së bashku me ministrin e Transportit Bllagoja Boçvarski kanë inspektuar punët ndërtimore në autostradën Shkup-Bllacë. Rustemi tha se autostrada është e rëndësishme për lidhjen e Maqedonisë së Veriut me Kosovën. Thotë se ka filluar asfaltimi i 400-450 metrave të autostradës, duke shtuar se po punohet me intensitet të lartë.

“Autostrada Shkup-Bllacë është njëra prej autostradave shumë të rëndësishme për lidhjen tonë me Kosovën, që është një prej vendeve me lëvizshmëri shumë të madhe. Jemi këtu të shohim se si shkon realizimi i punimeve. Tani kemi filluar me pjesën e asfaltimit të 400 deri 450 metra të kësaj pjese të autostradës dhe po punohet me intensitet të plotë në tërë trasën prej 1.9 kilometrave. dhe kjo pjesë presim që me kapacitete të shtuara derisa të mbajë koha e mirë edhe të vazhdojnë punimet që shpresojmë se nga viti i ardhshëm të kemi të mbaruar edhe këtë pjesë të autostradës”, tha Rustemi.

TË FUNDIT

Nafta nga mesnata më lirë në Maqedoni, ja si do jenë çmimet

Komisioni Rregullator për Energjetik në mbledhjen e sotme ka sjellë vendim që të lirojë për 2.50 denarë çmimin e dizelit, ndërsa nuk ka ndryshim...

Vlora Dumoshi: Djali im për shkak të Qeverisë Kurti 1 nuk do të kthehet më në Kosovë

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj (Rroni Dumoshi), i...

Vajza e Madonna-s, Lourdes, shfaqet në pistën e modës me kostum të ngushtë në Javën e Modës në Paris

Lourdes Leon, modelja 25-vjeçare, e bija e Madonna-s, eci në pistë gjatë shfaqjes së veshjeve për meshkuj Marine Serre Pranverë Verë 2023 në Javën...

Gashi: Janë bërë shkelje kushtetuese në ligjin për KPK-në

Të mërkurën e 29 qershorit, Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) ka informuar se ka bërë kërkesë në Institucionin e Avokatit të Popullit për referimin...