20.8 C
Skopje

Dështon grushtshteti i forcave anti NATO dhe anti shqiptare në Maqedoni

Ka dështuar grushteti i forcave anti NATO dhe anti shqiptare në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Iniciativa e ndërmarë nga VMRO, Levica dhe partitë Aleanca për shqiptarët, Lëvizja Besa dhe Alternativa ka dështuar duke mos siguruar as shumicën e thjeshtë për të rrëzuar Qeverinë Zaev2.

Me këtë, duket se kanë dështuar politikisht shumë kryetar partie të cilët kanë pritur rëzimin e Qeverisë por nuk kanë arritur që të sigurojnë 61 vota të deputetëve.

Opozita shqiptare dhe ajo maqedonase është larguar nga Kuvendi duke mos pritur kështu orën 24:00, kur edhe skadon afati për rrëzimin e qeverisë.

Ata kanë deklaruar se le të vendose pushteti se çfarë do të bëjë tani me nismën që është ndërmarrë. Opozita maqedonase ka kërkuar zgjedhje të shpejta parlamentare, si rrugë e vetme për të dalë nga kriza politike që ka përfshirë vendin.

Në fund kanë deklaruar se në ditët e ardhshme do të definojnë hapat e ardhshëm që ata do të ndërmarrin.

TË FUNDIT

Detajet nga programi milionësh i MCC-së për Kosovën

Bordi Ekzekutiv i Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit (MCC) ka miratuar Programin Kompakt me Kosovën në vlerë prej mbi 200-milionë dollarësh, kanë konfirmuar Qeveria...

Drejtori i Shoqatës së Mullistëve: Ka grurë nuk duhet të ketë frikë

Drejtori i Shoqatës së Mullistëve, Muhamet Farizi, ka deklaruar se Kosova nuk rrezikon të mbesë pa grurë dhe se qytetarët nuk duhet të kenë...