18.8 C
Skopje

Deputetët shqiptarë sot vendosin: Me Amerikën a po me Rusinë?

Deputetët shqiptar në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot vendosin se janë me Amerikën apo me Rusinë?

Deputeti i Lëvizjes Besa, Kastriot Rexhepi përmes një postimi në faqen e tij në rrjetin social Facebook ka informuar opinionin për vendimin e tij që të mos merr pjesë në seancën e sotme parlamentare për votimin e mosbesimit të Qeverisë.

Në vazhdim po ua sjellim të plotë postimin e Rexhepit dhe arsyet për këtë vendim të tij.

“Një nga kauzat kryesore të mija dhe subjektit politik Lëvizja Besa që i përkas, ka qënë integrimi euro atlantik i RMV.

Duke patur parasysh momentumin politik,  pas shtyrjes të dorëheqjes nga kryeministri Zaev,  për hir të procesit dhe sinjalet e forta nga partnerët strategjik SHBA dhe shtetet e BE-së që më janë komunikuar nga përfaqësues të lartë diplomatik,  se në muajin dhjetor vëndi ka gjasa të mëdha të marë datë për fillim e bisedimeve për anëtarësim në BE, vendosa që mos të mar pjesë në seancën parlamentare ku duhej të meret vendim me të cilin do vihet në pikëpyetje ky pikësynim jetik kombëtar dhe shtetëror. Si politikan dhe deputet i përgjegjshëm, mora këtë vendim jo të lehtë duke i vënë interesin e popullit dhe shtetit në radhë të parë.

Shteti në këtë periudhë të rëndësishme nuk ka nevojë për krizë politike dhe zhytje në ujëra të turbullta  me plot të panjohura.”

TË FUNDIT

FC Prishtina vazhdon me përforcime, tani me brazilianin Marclei Santos

FC Prishtina ka prezantuar transferimin e tretë brenda ditës së premte dhe të pestin në afatin kalimtar veror. Sulmuesi brazilian, Marclei Cesar Chaves Santos,...

Detajet nga programi milionësh i MCC-së për Kosovën

Bordi Ekzekutiv i Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit (MCC) ka miratuar Programin Kompakt me Kosovën në vlerë prej mbi 200-milionë dollarësh, kanë konfirmuar Qeveria...