Alternativa po largon Besën nga Qeveria

0
137

Sekretari i përgjithshëm i Lëvizjes Besa, Arianit Hoxha, përmes faktorëve të brendshëm dhe të jashtëm kërkon të tërhiqet nga nisma për votim mosbesimi ndaj Qeverisë, bënë të ditur burime të larta nga LSDM.

Sipas të njëjtave burime, Hoxha ka tentuar të relativizojë marrëdhëniet me LSDM-në, duke e ditur se Alternativa ishte në momentin e vendimit për të hyrë në Qeveri.

“Alternativa” e udhëhequr nga Afrim Gashi dje njoftoi se do t’i votojë mosbesimit qeverisë, por tha se nuk do të jenë pjesë e një qeverie që është kundër integrimeve euroatlantike të vendit. Hoxha ishte i pari nga Besa, pjesë e koalicionit qeverisës, që nisi negociatat me partitë opozitare për një shumicë të re, pasi KSHZ-ja vendosi të rivotojë në Zhelinë, duke vendosur për kundërshtimin e BDI-së.

Aty kandidati i Besës fitoi me disa vota më shumë dhe kjo ishte rasti që partitë opozitare VMRO-DPMNE, Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa, E Majta së bashku me Besën të bashkohen dhe të kërkojnë mosbesimin e qeverisë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here