14.8 C
Skopje

SHQIPËRI, MIRATOHET PLANI I VEPRIMIT ANTITRAFIK I PERSONAVE

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi u shpreh për mediet pas mbledhjes së qeverisë, se ky plan veprimi është pjesë e strategjisë kundër krimit të organizuar.

“Plani i veprimit për vitin 2022 përmban veprime konkrete të shumë institucioneve shtetërore, por jo vetëm. Sepse siç dihet trafiku i qenieve njerëzore është një fenomen shumë kompleks, ndaj qasja është shumë dimensionale”, tha ai.

Çuçi u shpreh se, “do të ketë një adresim shumë konkret që fillon që nga parandalimi i këtij fenomeni, deri në rehabilitimin e viktimave të trafikut të personave”.

“Është një plan veprimi që është pjesë e një strategjie 4-vjeçare, 2021-2025 kundër krimit të organizuar dhe është përgatitur sigurisht nga shumë institucione shqiptare me kryesimin e Ministrisë së Brendshme, por edhe me partneritetin e partnerëve tanë që na ndihmojnë në këtë fushë. Dhe kryesisht me agjencitë e Kombeve të Bashkuara”, përfundoi Çuçi.

TË FUNDIT

ALI AHMETI : Kombi sot duhet, nderohet dhe bashkohet me vepra

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti ka uruar popullin shqiptar me rastin e ditës së flamurit. Ahmeti mes tjerash ka shkruar;109 vjetori i...

Ky është mesazhi i Grubit për 109 vjetorin e pavarësisë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi përmes një ostimi në faqen e tij zyrtare në facebook...

Rexhepi: Kjo ditë e madhe e kombit tonë, sot e përjetë i bashkon të gjithë shqiptarët kudo që janë

Deputeti Kastriot Rexhepi ka uruar festën e 28 nëntorit, duke shkruar se kjo ditë i bashkon të gjithë shqiptarët kudo që janë. Urimi i deputetit...

Mesazh i fuqishëm i Abdulselam Selamit në Ditën e Flamurit: Dita e Flamurit me betimin për përgjegjësi më të lartë shoqërore!

Zëvendës drejtori i drejtorisë për të ardhura publike Abdulselam Selami vjen me një mesazh të fuqishëm për ditën e flamurit. Më poshtë mund të lexoni...

BERZH: Termocentrali i parë diellor në Oslomej, do të reduktohen ndjeshëm emetimet e CO2

BERZH sot ka njoftuat për investimin e ri në Oslomej, përkatesisht ndërtimin e termocentralit diellor. Krenarë që po investohet në inovacionin e gjelbër në Maqedoninë...