-4.2 C
Skopje

Ambasada e SHBA-së hedh poshtë akuzat e Brnabiq ndaj kongresistëve amerikanë

Ambasada e SHBA-së në Beograd i ka quajtur fyese dhe të pasakta akuzat e zyrtarëve më të lartë serbë ndaj kongresistëve amerikanë, të cilët theksuan problemin me korrupsionin dhe lirinë e mediave në Serbi.

“Nga shkëmbimet akademike deri te bashkëpunimi në fushën e sigurisë dhe luftës kundër COVID-19, marrëdhëniet e SHBA-së me Serbinë janë të shkëlqyera dhe përmirësohen çdo ditë e më shumë. Akuzat e fundit kundër anëtarëve tanë të zgjedhur të Kongresit janë absurde, fyese dhe të pasakta”, tha një zëdhënës i Ambasadës së SHBA-së për Beta.

Dje, me rastin e vizitës në Uashington të liderit të Partisë opozitare për Liri dhe Drejtësi, Dragan Djilas, kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, ndër të tjera tha se “nuk beson se ka parë ndonjë kongresist pa asnjë dinar apo dollar”.

Pastaj “paguan edhe pak” për të shkruar një letër të tillë, shtoi ajo, duke aluduar në letrën e kongresistëve amerikanë drejtuar presidentit të SHBA-së për gjendjen e demokracisë në Serbi.

Më 5 nëntor, një grup anëtarësh të Kongresit amerikan i kërkuan presidentit Joe Biden që të shqyrtojë vendosjen e sanksioneve ndaj atyre që destabilizojnë Ballkanin Perëndimor, duke deklaruar se janë të shqetësuar për ndikimin e situatës politike në Serbi në rajon dhe Evropë.

TË FUNDIT

Aksidenti në Bullgari / Shoferi shpallet fajtor

Shoferi i autobusit është shpallur fajtor për aksidentin e rëndë që ndodhi në Bullgari ku humbën jetën 45 shtetas të Maqedonisë së Veriut, me...

Grubi: Filmi ZGJOI po na bënë krenarë të gjithëve

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashëksive, Artan Grubi ka shprehur përkrahjen për filmin ZGJOI i cili po konkuron...

Grubi: Presidenti Radev përshëndeti seancën e përbashkët Sofje-Shkup

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi në rrjetin social Facebook ka njoftuar opinionin e gjerë për...

Reagon Muamed Sejdini: Shpërthimi para shtëpisë së Dukës, një akt i shëmtuar!

Shpërthimi me tritol në shtëpinë e presidentit të FSHF-së, Armand Duka, ka ngjallur reagime nga më të shumtat nga njerëz të skënës së sportit...

Maqedonia e Veriut shënon përparim në luftën kundër korrupsionit

Pas rezultatit më të keq të vitit të kaluar dhe vendit të 111-të në listën e perceptimit të korrupsionit, Maqedonia këtë vit po përparon...