0.8 C
Skopje

Socialdemokratët gjerman: Zaev të mendojë për dorëheqjen, të vazhdojë si kryeministër dhe partner i BE-së

“Pavarësisht kompromiseve të bëra, në radhë të parë ndryshimi i emrit të vendit, ai nuk arriti, jo për fajin e tij, të bëjë një progres të dukshëm drejt procesit të zgjerimit të BE-së. “Unë personalisht dua që Zoran të rishqyrtojë vendimin e tij dhe të paktën të mbetet kryeministër dhe partner,” tha Nils Schmid, zëdhënës i politikës së jashtme për Social Demokratët gjermanë.

Siç raporton “Deutsche Welle”, Schmid i bën apel Zaevit që të shqyrtojë tërheqjen e dorëheqjes nga posti i kryeministrit, ndërsa në nivel partiak pret që bashkëpunimi i ngushtë mes dy partive të vazhdojë me liderin e ri të mundshëm. Ai beson se dorëheqja do të ketë pasoja në procesin e zgjerimit të BE-së në rajon.

Ai shtoi se nuk ka kuptim kur një vend si Bullgaria, për arsye nacionaliste, ka dy vjet që bllokon fillimin e negociatave të anëtarësimit me BE-në.

“Është një sinjal fatal për besueshmërinë e BE-së në rajon. Zoran Zaev veprimin e tij politik e vuri në shërbim të afrimit me BE. Nuk u shpërblye në mënyrë adekuate nga të gjithë. Prandaj, ata nuk mund të lirohen nga përgjegjësia. “Në të ardhmen, do të jetë shumë më e vështirë për të arritur një zgjidhje të negociuar,” tha Schmid.

Sipas tij, dorëheqja e kryeministrit Zaev është lajm i keq për përpjekjet reformuese në vend, por edhe për të ardhmen e gjithë projektit evropian.

TË FUNDIT

Ali Ahmeti: Më pikëlloi lajmi për ndarjen nga jeta të bashkëluftëtarit tim Daut Zeqiri

Ka ndërruar jetë Daut Zeqiri. Luftëtar dhe veteran i UÇK-s. Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka ngushëlluar familjen Zeqiri dhe bashkëveprimtarët...

Përurohet rruga Krushopek- Qendra rekreative Saraj, zëvendësministri Rexhepi: Edhe një projekt i kryer me sukses

Edhe një projekt i kryer me sukes, ku edhe njehrit dëshmojmë se e mbajmë fjalën dhe realizojmë prijekte konkrete. Sot jemi të pranishëm në...

Qytetarët e RMV-s zgjedhin Ali Ahmetin si liderin më të besueshëm

Instituti për Hulumtime Politike nga Shkupi (IPIS) ka realizuar një anketë të shkurtër telefonike në periudhën 17-19 janar 2022 me 1124 të anketuar të...

Anketa: BDI bindshëm e para te shqiptarët

Instituti për Hulumtime Politike nga Shkupi (IPIS) ka realizuar një anketë të shkurtër telefonike në periudhën 17-19 janar 2022 me 1124 të anketuar të...

Ali Ahmeti kujton Rugovën në 16 vjetorin e vdekjes së tij

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka shkruar në rrjetin social Facebook për ish Presidentin e Kosovës, Ibrahim Rugova në 16 vjetorin...