0.8 C
Skopje

Levica e Taravarit dhe Hoxhës: Kosova shtet i vetshpallur, të tërhiqet njohja

Marrëveshja, e cila është një nga 11 marrëveshjet e nënshkruara mes Albin Kurtit dhe Zoran Zaevit, lejon hyrjen, qëndrimin dhe kalimin e të ashtuquajturave. “Forcat e Sigurisë së Kosovës” në të gjithë territorin e Republikës së Maqedonisë.

Arsyetimi i përdorur për këtë akt të turpshëm është se forcat e “Kosovës” do të shërbenin si ndihmë për Maqedoninë në sigurinë dhe reagimin emergjent gjatë krizave. Por këto janë gënjeshtra nga dy vasalët e protektoratit dhe nuk kanë asnjë bazë në realitet. Qëndrimi i lirë i forcave ushtarake të një shteti tjetër në territorin e Republikës së Maqedonisë formalisht sovrane dhe të pavarur është hap drejt okupimit të plotë dhe ushtrimit të ndikimit politik mbi politikën e shkallës më të lartë. Sidomos kur janë forcat ushtarake të një shteti të paligjshëm, i cili nuk njihet nga Kombet e Bashkuara.

Forcat ushtarake të “Kosovës” janë një hap tjetër drejt realizimit të ëndrrës fashiste të Shqipërisë së Madhe dhe do të përdoren si argument dhe dordolec kundër çdo patrioti maqedonas mendjelirë, veçanërisht organizatave politike me karakter antiimperialist. Në fakt, pikërisht në këtë takim me Zaev, Kurti na tha se Kosova nuk ka ndërmend të ekstradojë në Maqedoni kriminelët e dënuar nga rasti “Monstra”, që është një tjetër akt sabotimi i rendit juridik.

E Majta është kundër një marrëveshjeje të tillë dhe angazhohet për shfuqizimin e saj, si dhe njohjen e “Kosovës” në përgjithësi, sapo të vijë në pushtet. Nuk duhet të lejojmë që Maqedonia të bëhet Palestinë në Ballkan.

TË FUNDIT

Ali Ahmeti: Më pikëlloi lajmi për ndarjen nga jeta të bashkëluftëtarit tim Daut Zeqiri

Ka ndërruar jetë Daut Zeqiri. Luftëtar dhe veteran i UÇK-s. Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka ngushëlluar familjen Zeqiri dhe bashkëveprimtarët...

Përurohet rruga Krushopek- Qendra rekreative Saraj, zëvendësministri Rexhepi: Edhe një projekt i kryer me sukses

Edhe një projekt i kryer me sukes, ku edhe njehrit dëshmojmë se e mbajmë fjalën dhe realizojmë prijekte konkrete. Sot jemi të pranishëm në...

Qytetarët e RMV-s zgjedhin Ali Ahmetin si liderin më të besueshëm

Instituti për Hulumtime Politike nga Shkupi (IPIS) ka realizuar një anketë të shkurtër telefonike në periudhën 17-19 janar 2022 me 1124 të anketuar të...

Anketa: BDI bindshëm e para te shqiptarët

Instituti për Hulumtime Politike nga Shkupi (IPIS) ka realizuar një anketë të shkurtër telefonike në periudhën 17-19 janar 2022 me 1124 të anketuar të...

Ali Ahmeti kujton Rugovën në 16 vjetorin e vdekjes së tij

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka shkruar në rrjetin social Facebook për ish Presidentin e Kosovës, Ibrahim Rugova në 16 vjetorin...