2.8 C
Skopje

Besa doli e pabesë

Lëvizja Besa doli të jetë e pabesë në kampin shqiptar. Shumë aktivistë dhe militantë partiak e gjithashtu edhe qytetarët u ndjen të tradhëtuar nga kjo parti pas marrëveshjes me VMRO-në dhe Levicën.

Besa ishte në listë të përbashkët me LSDM-në në zgjedhjet parlamentare duke fituar kështu katër deputet. Duke pasur parasysh rrethanat në të cilën ndodheshte Lëvizja Besa lirisht mund të konstatojmë se deputetët e Besës konsiderohen deputet të LSDM-s.

Më parë po nga kjo parti thonin se janë kundër VMRO-së dhe Levicës dhe ishin kategorikisht të bindur se nuk do të pranonin bashkëpunimin me ta. Rikujtojmë fjalët e Arjanit Hoxhës ku thoshte “Lëvizja Besa asnjëherë nuk do të bashkëqeveris me një parti antiamerikane dhe antishqiptare, siç është Levica”.

Gjithashtu Hoxha është shprehur se “Shumicën e re e vendosin qytetarët vendosin përmes zgjedhjeve parlamentare, unë e them tash për herë të parë se shumicë të re parlamentare me vota që varen nga një parti siç është Levica, e cila ka në programin e saj taksativisht qasje antiamerikane, antishqiptare ne nuk mund të hyjmë të bisedojmë dhe nuk mund të lejojmë që një qeverisje e tillë të mvaret nga një parti e cila është desktruktive dhe e cila dihet se në çfarë kahje do ta shpjerë shtetin”.

Komentet e qytetarëve janë të gjitha negative. Qytetarët ndjehen të tradhëtuar nga kjo marrëveshje e turpit që është bërë nga këto parti politike shqiptare dhe ato maqedonase. Rrjetet sociale kanë vërshuar nga kritikat dhe sharjet në drejtim të Lëvizjes Besa dhe të tjerave.

TË FUNDIT

Kryeministri bullgar, Kiril Petkov mbërrin në Maqedoninë e Veriut

Kryeministri i Bullgarisë Kiril Petkov, gjatë ditës së sotme do të qëndroj për vizitë zyrtare në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Petkov në Shkup vjen...

Grubi: Gjysmëvjetori i dytë shkollor fillon me 1 shkurt

Nisja e gjysmëvjetorit të dytë për arsimin fillor dhe të mesëm shtyhet për 1 shkurt. Kështu ka informuar zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi përmes...

Zëvendëskryeministri i parë Grubi: Qeveria e re fillon punë menjëherë, na pret e ardhme më e mirë

Aktivitetet e ditës i vazhduam me vizitën tek presidenti i vendit, Stevo Pendarovski. Qeveria e re fillon me punë menjëherë sepse vjen një kohë e...

Sheshi i Laçit merr emrin e Presidentit turk, “Sheshi Erdogan”

Një shesh në qytetin e Laçit ka marrë emrin e Presidentit turk Reccep Tayip Erdogan në shenjë mirënjohjeje për rindërtimin e 522 banesave të...

Grubi: 17 janari i Skënderbeut është dëshmia më e mirë e gjenezës sonë të pastër kombëtare

17 Janari i Skenderbeut, i 40 vjetorit të LPK-së dhe i vëllezërve Gërvalla me Kadri Zekën është dëshmia më e mirë e gjenezës sonë...