2.8 C
Skopje

Sindikata e policisë së Maqedonisë kërkon rritje të pagave

Sindikata e policisë në Maqedoni sot përmes një komunikte pyesin pse në Propozim-buxhetin për vitin e ardhshëm nuk është paraparë rritja e pagave për policinë. Ata kërkojnë rritje të pagave dhe përshëndetën Propozim-buxhetin për vitin e ardhshëm që u publikua dje nga ministri Fatmir Besimi.

Nga kjo sindikatë reagojnë edhe në Kuvend dhe në Qeveri dhe kërkojnë rritje të pagave për policinë dhe theksojnë se të vogla janë edhe përqindjet e premtuara për rritje të pagave për punonjësit të cilët janë pjesë e administratës.

“Ne besojmë se punonjësit në MPB meritojnë më shumë nga denarët që i propozon Qeveria me rishqyrtimin e buxhetit. Të ndërmerrshit njëjtë sa ishte për punonjësit shëndetësor si dhuratë për rrezikun që po e ndërmarrin punonjësit në MPB”, thuhet në njoftimin e tyre.Ata besojnë se bashkërisht mund t’i bashkojnë forcat dhe pa dallim të politikave do të merret vendim ku do të kthehet besimi në profesionin e policit.

TË FUNDIT

Grubi: Gjysmëvjetori i dytë shkollor fillon me 1 shkurt

Nisja e gjysmëvjetorit të dytë për arsimin fillor dhe të mesëm shtyhet për 1 shkurt. Kështu ka informuar zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi përmes...

Zëvendëskryeministri i parë Grubi: Qeveria e re fillon punë menjëherë, na pret e ardhme më e mirë

Aktivitetet e ditës i vazhduam me vizitën tek presidenti i vendit, Stevo Pendarovski. Qeveria e re fillon me punë menjëherë sepse vjen një kohë e...

Sheshi i Laçit merr emrin e Presidentit turk, “Sheshi Erdogan”

Një shesh në qytetin e Laçit ka marrë emrin e Presidentit turk Reccep Tayip Erdogan në shenjë mirënjohjeje për rindërtimin e 522 banesave të...

Grubi: 17 janari i Skënderbeut është dëshmia më e mirë e gjenezës sonë të pastër kombëtare

17 Janari i Skenderbeut, i 40 vjetorit të LPK-së dhe i vëllezërve Gërvalla me Kadri Zekën është dëshmia më e mirë e gjenezës sonë...

Ali Ahmeti: Çdo Janar kujtojmë personalitetin më të madh të historisë sonë kombëtare, Gjergj Kastrioti Skënderbeun

Çdo Janar bëhemi bashkë në Sheshin Skenderbeu për të kujtuar personalitetin më të madh të historisë sonë kombëtare Gjergj Kastrioti Skenderbeun që me shekuj...