29.8 C
Skopje

Zaev mbledh në takim partnerët e koalicionit, do të diskutohen hapat e radhës pas dorëheqjes së tij

Kryeministri i dorëhequr Zoran Zaev u ka bërë thirrje partnerëve të koalicionit qeverisës që të takohen sot në Qeveri. Takimi do të mbahet pasditen e sotme. Kështu kanë konfirmuar për “360 gradë”. Zaev mbledh partnerët pasi mbrëmë vonë dha dorëheqjen si kryeministër dhe kryetar i LSDM-së, duke marrë përgjegjësinë për rezultatin e zgjedhjeve lokale, në të cilat partia në pushtet humbi shumicën e komunave në vendin ku kishte kryetarët e saj dhe shumicën në këshillat e katër vitet e fundit, duke përfshirë qytetin e Shkupit dhe pothuajse të gjitha komunat e Shkupit.Nuk ka informacione se kur Zaev do ta dorëzojë zyrtarisht dorëheqjen në Kuvend, pas së cilës e gjithë qeveria e tij, e cila u zgjodh në fund të gushtit të vitit të kaluar, do të japë dorëheqje deri në zgjedhjen e një kryeministri tjetër dhe një qeverie të re.Sipas nenit 93 të Kushtetutës, dorëheqja e kryeministrit, vdekja ose paaftësia e tij e përhershme për të kryer funksionin, sjellin dorëheqjen e Qeverisë. Mandati i Qeverisë përfundon nëse kryeministri jep dorëheqjen, nëse i votohet mosbesimi Kuvendit ose shpërndahet Kuvend.Sipas nenit 219 të Rregullores së Kuvendit, megjithatë, Qeveria, kryeministri ose ndonjë anëtar i Qeverisë mund të japë dorëheqje. Dorëheqja e Qeverisë ose e kryeministrit i paraqitet kryetarit të Kuvendit me shkrim dhe mund të shpjegohet… Dorëheqja e Qeverisë ose e kryeministrit menjëherë ua dorëzon kryetari i Kuvendit deputetëve dhe Presidentit. të Republikës.Më tutje, neni 220 thotë se Kuvendi në seancën e parë të radhës, pa debat, konstaton se mandati i kryeministrit, Qeverisë apo anëtarit të Qeverisë përfundon në ditën e seancës.

TË FUNDIT

Bislimi: Anëtarësimi i Finlandës në NATO duhet të bëhet sa më shpejt, e të pasojë me Kosovën

Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi në konferencën e përbashkët me ministren finlandeze për Çështje Evropiane dhe Drejtimin e...

Grubi: Urime Dita e pavarësisë Amerikë!

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi ka uruar Ditën e pavarësisë së Amerikës. Grubi është shprehur...

Edi Rama uron ShBA-të për Ditën e Pavarësisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, Kryeministri i Shqipërisë ka uruar Ditën e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara. Rama ka shtuar se Dita e Pavarëssisë së...

ITSHKSH: Shkulja e bredhit të Nënë Terezës, akt barbar!

Nga Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup sot kanë reaguar për shkuljen e bredhit të Nënës Terezë në sheshin e...