Gjorgji Spasov: A përzihet Rusia në zgjedhjet lokale?

0
124

Kandidaturat e Arsovskës, Kotlarit dhe Jakimovskit për Shkupin, Qendrën dhe Karposhin dhe koalicioni i paralajmëruar i Apasiev me Mickoskin në Këshillin e Qytetit, sipas profesorit universitar, janë tregues për një “ndërhyrje zgjedhore” të mundshme të Moskës, e cila nuk është e kënaqur. anëtarësimin tonë në NATO.

Për profesorin universitar dhe analistin Gjorgji Spasov janë indikacione se Rusia mund të ndërhyjë në zgjedhjet e Maqedonisë, sepse, siç thekson ai, nuk është e kënaqur me anëtarësimin tonë në NATO.

“Ajo nuk ishte e kënaqur as me anëtarësimin e Malit të Zi në NATO dhe atje bëri përpjekje të mëdha përmes Kishës Ortodokse Serbe dhe instalacioneve të tjera serbo-ruse për të ndryshuar qeverinë dhe për të lëkundur pavarësinë e vendit.Kur ajo tashmë kishte fuqi të ndërhynte në zgjedhje. për Presidenten e Shteteve të Bashkuara, dikush duhet të kishte menduar tashmë se ai do të përpiqej të ndihmonte të gjithë në anën e saj në konfliktin global me Shtetet e Bashkuara, përfshirë ata në Maqedoni. “Tashmë para raundit të dytë të zgjedhjeve vendore dalëngadalë po hapen kartat, shkruan Spasov në Facebook.

Më pas ai rendit “sinjalet” që tregojnë për ndërhyrje të mundshme ruse:

1. Ka indikacione në rritje se kandidatja e “pavarur” Danela për kryetar të Shkupit është një instalacion i mirëplanifikuar nga shërbimet bullgare në bashkëpunim me regjimin e Orbanit dhe i është shërbyer Mickovskit në këmbim të mbështetjes. Vetëm pasi mësoi për shtetësinë e saj bullgare, anëtarësimin në Bordin Mbikëqyrës të një banke bullgare dhe bashkëpunimin me shoqatën bullgare Todor Alexandrov, ajo deklaroi se qëllimi i saj ishte “të mposhtte tradhtinë kombëtare të Zaevit” me të cilën Maqedonia u bë anëtare e NATO dhe BE..

2. Jo rastësisht kandidate për kryetare të komunës Qendër bëhet historiania Natasha Kotlar, e cila u bë e njohur për kundërshtimin e fortë ndaj marrëveshjeve me Greqinë dhe Bullgarinë dhe shpesh flet për politikën “tradhtare” të Zaevit që do ta kishte luftuar. për të mposhtur.

3. Në raundin e parë të zgjedhjeve lokale, për çudi të përgjithshme, në komunën e Karposhit, në raundin e dytë nuk hyn mjeku Oliver Zafirivski, por “i pavaruri” Stefço Jakimovski i njohur si Gagarin nga Podrjikonj.

4. Dhe ende nuk janë ftohur deklaratat e bursistit rus Apasiev, duke cituar Fidel Kastron se nuk do të përplaset me askënd para raundit të dytë, ai bëri shumicën në Këshillin e Shkupit me Mickovskin. E majta njihet për qëndrimin e saj anti-NATO dhe kundër të gjitha marrëveshjeve që nga Korniza e deri te Prespa dhe ajo me Bullgarinë. Dhe ata krijuan një koalicion vetëm për të mposhtur politikën aktuale të qeverisë dhe për t’u kthyer sa më shumë drejt Rusisë.

“E gjithë kjo dikujt mund t’i duket si paranojë dhe arsyetim për dështimin e LSDM-së në raundin e parë të zgjedhjeve. Por ia vlen të merret në konsideratë nëse kjo nuk është një lojë më e madhe politike në të cilën janë përfshirë seriozisht Bullgaria, Rusia, Orban dhe Gruevski dhe kafshët shtëpiake të tyre politike në Shkup. Kjo që ata po bëjnë nuk është një koalicion për Shkupin modern, për bulevardet dhe autobusët elektrikë “. Është një koalicion kundër politikës së jashtme të Zaevit dhe qeverisë me të cilën fituam prestigj ndërkombëtar dhe u bëmë anëtare e NATO-s”, vlerëson Spasov.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here