0.8 C
Skopje

Drejtori Shkodran Tolaj priti në takim profesorin universitar Xhelil Rufati

Në fazë të përgatitjeve e sipër dhe gjurmimin e një zone të paprekur deri tani siq është Reka dhe vënjen në skenë të super – premierës së radhës, drejtori Tolaj ka ftuar në takim profesorin universitar dhe skulptorin Xhelil Rufati i cili njihet si një nga njohësit më të mirë të asaj zone.
Ata janë dakorduar për një bashkëpunim të radhës që do jetë befasi për publikun! Në takim të ngrohtë dhe miqësor u diskutua mbi të kaluarën, tashmen dhe të ardhmen e traditave që shqiptarët edhe sot i ruajnë si pasuri e jashtëzakonshme që duhet mbrojtur e ruajtur me çdo kusht. Profesori Rufati falemnderoi drejtorin Tolaj për hapjen e institucionit në raport me bashkëpunim si me komunitetin artistik shqiptar ashtu edhe me vlerat universitare, akademike e shkencore duke arritur kështu të ngrisë e ndërtojë një standart profesional e institucional të lartë në Ansamblin e këngëve e valleve popullore shqipe për çfarë krenohen shqiptarët anekënd viseve ku jetojnë!

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=4537113183037836&id=1722161201199729

TË FUNDIT

Ali Ahmeti: Më pikëlloi lajmi për ndarjen nga jeta të bashkëluftëtarit tim Daut Zeqiri

Ka ndërruar jetë Daut Zeqiri. Luftëtar dhe veteran i UÇK-s. Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka ngushëlluar familjen Zeqiri dhe bashkëveprimtarët...

Përurohet rruga Krushopek- Qendra rekreative Saraj, zëvendësministri Rexhepi: Edhe një projekt i kryer me sukses

Edhe një projekt i kryer me sukes, ku edhe njehrit dëshmojmë se e mbajmë fjalën dhe realizojmë prijekte konkrete. Sot jemi të pranishëm në...

Qytetarët e RMV-s zgjedhin Ali Ahmetin si liderin më të besueshëm

Instituti për Hulumtime Politike nga Shkupi (IPIS) ka realizuar një anketë të shkurtër telefonike në periudhën 17-19 janar 2022 me 1124 të anketuar të...

Anketa: BDI bindshëm e para te shqiptarët

Instituti për Hulumtime Politike nga Shkupi (IPIS) ka realizuar një anketë të shkurtër telefonike në periudhën 17-19 janar 2022 me 1124 të anketuar të...

Ali Ahmeti kujton Rugovën në 16 vjetorin e vdekjes së tij

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka shkruar në rrjetin social Facebook për ish Presidentin e Kosovës, Ibrahim Rugova në 16 vjetorin...