22.8 C
Skopje

Osmani: Shkupi me Shilegovin po bëhet qytet më i sigurt, më i qëndrueshëm dhe më progresiv

Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani i dha mbështetje personale dhe partiake Kryetarit të Shkupit Petre Shilegov, duke i dhënë atij mirënjohje për ndërtimin e një qyteti multikulturor:

 

“Ajo që ne e konsiderojmë si dicka shumë të rëndësishme është vazhdimësia e projekteve dhe zhvillimi i qytetit të Shkupit në tërësi, zhvillim ky i cili u inicua nga kryetari aktual i Shkupit, Petre Shilegov. Dua të theksoj se në katër vitet e fundit Shkupi ka ndryshuar thelbësisht.

 

Shkupi sot është një qytet që pa dyshim tregon se kujdeset në mënyrë të barabartë për të gjithë qytetarët e tij; Këto katër vite kemi pare se prioritet mund të jenë edhe zonat ku ka shumica e qytetarëve janë shqiptar: Katër vitet e fundit kemi pare edhe zhvillim të zonave të qytetit që deri tani kanë qenë të neglizhuara padrejtësisht; Në fund të fundit, në katër vitet e fundit kemi parë se çfarë do të thotë të ndërtosh një qytet multikulturor, me respekt për diversitetin gjuhësor, respekt për arsimin në gjuhën amtare, dhe qytet tek I cili ndërtohet besimi tek të gjithë qytetarët.

 

Shqiptarët e respektojnë këtë gjë dhe kjo është arsyeja pse ata u kthyen me besim në raundin e parë. Pres që ky besim të përsëritet edhe në raundin e dytë, prandaj ju bëj thirrje të gjithë shqiptarëve, pavarësisht nga përkatësia partiake, që të mbështesin fuqishëm kryetarin Petre Shilegov, mbështetje kjo e cila do të jetë garancia më e madhe për vazhdimësinë e projekteve në zonat ku Shqiptaret.

 

Mendoj se kjo është e rëndësishme edhe për të gjithë qytetarët e shkupit, si për maqedonasit, ashtu edhe për romët, turqit, serbët, boshnjakët, etj. Krijimi i urave të komunikimit dhe besimi mes bashkësive etnike e bën Shkupin një qytet më të sigurt, më të qëndrueshëm dhe më përparimtar. Shkupi thjesht po bëhet një qytet më i bukur për të gjithë qytetarët, dhe për këtë arsye është e drejtë që të mbështetet Petre Shilegov për një mandat tjetër si kryetar i Shkupit.”

 

Osmani shpjegon se thirrja e tij për të votuar Shilegovin nuk ka të bëjë me marrëveshje politike por është çështje vlerash, vlera të cilat janë garanci për një qytet më të bukur dhe më progresiv.

TË FUNDIT

Zv/ministri Bushi: Gëzuar 4 Korrikun Amerikë, mike e RMV-së dhe aleate e shqiptarëve

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Nazim Bushi sot përmes një fraze të presidentit historik të SHBA-ve, John F. Kennedy në faqen e tij zyrtare në facebook...

Konsultimet për propozimin francez, Kovaçevski sot takon Selën

Vazhdojnë konsultimet për propozimin francez për fillimin e negociatave inkuadruese të Republikës së Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian. Për sot në orën 11...

Ganiu: Sot po festojmë ditëlindjen e 246 të djepit të demokracisë, lirisë e prosperitetit

Kryetari i komunës Çair, Visar Ganiu ka uruar ditëlindjen e 246 të Amerikës. Sipas Ganiut, kjo festë sa ka rëndësi për amerikanët po aq...

Byrnes: SHBA mbështet bisedimet në RMV mbi propozimin francez

Ambasadorja e SHBA-së në Maqedoninë e Veriut, Kate Byrnes përmes një shkrimi në Twitter ka shprehur mbështetjen për bisedimet e brendshme që po zhvillohen...