31.8 C
Skopje

BDI ende në maje, opozita dështon përsëri

Bashkimi Demokratik për Integrim vazhdon të jetë surpriza e skenës politike në Republikën e Maqedonisë së Veriut, si kalaja e pamposhtur duke mbajtur kështu fronin si parti më e votuar dhe më e mbështetur nga elektorati në vend.

Edhe këto zgjedhje lokale, Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) ka fituar zgjedhjet duke lënë dukshëm mbrapa partitë opozitare të cilat edhe këtë herë kanë humbur karshi partisë së Ali Ahmetit.

Surpriza nuk ka pasur ashtu siç pritej, përveçse në Tetovë, ku kandidati i Lëvizjes BESA, njëherësh kryetar i kësaj partie, Bilall Kasami shkoi në rrethin e dytë me kryetaren aktuale të Tetovës, Teuta Arifin e BDI-së.

Partia e Ali Ahmetit nga ana tjetër që në raund të parë ka fituar tre komuna – Sarajin, Likovën dhe Pllasnicën, ndërsa kryeson pothuajse në të gjitha komunat tjera shqiptare.

TË FUNDIT

Nafta nga mesnata më lirë në Maqedoni, ja si do jenë çmimet

Komisioni Rregullator për Energjetik në mbledhjen e sotme ka sjellë vendim që të lirojë për 2.50 denarë çmimin e dizelit, ndërsa nuk ka ndryshim...

Vlora Dumoshi: Djali im për shkak të Qeverisë Kurti 1 nuk do të kthehet më në Kosovë

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj (Rroni Dumoshi), i...

Vajza e Madonna-s, Lourdes, shfaqet në pistën e modës me kostum të ngushtë në Javën e Modës në Paris

Lourdes Leon, modelja 25-vjeçare, e bija e Madonna-s, eci në pistë gjatë shfaqjes së veshjeve për meshkuj Marine Serre Pranverë Verë 2023 në Javën...

Gashi: Janë bërë shkelje kushtetuese në ligjin për KPK-në

Të mërkurën e 29 qershorit, Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) ka informuar se ka bërë kërkesë në Institucionin e Avokatit të Popullit për referimin...