14.8 C
Skopje

Arifi: Teatri dhe Biblikoteka e Tetovës me objekt modern

Deri në fund të vitit 2025 Tetova do te ketë objekt të ri të Teatrit dhe Bibliotekës. Drejtori i Qendrës për kulturë Arlind Huseini dhe kompanitë e përzgjedhura për realizimin e punëve ndërtimore sot nënshkruan kontratën për realizimin e fazës së dytë dhe të fundit për ndërtimin e këtij objekti.

Drejtori Arlind Huseini u shpreh se projekti i ndërtimit të Teatrit dhe Bibliotekës në Tetovë është një ndër projektet më madhështore si nga puna e realizimit ashtu edhe për nga kostoja e ndërtimit. Një angazhim maksimal si institucion kemi arritur të finalizojmë të gjitha procedurat për realizimin e punimeve, tha Huseini.
“Për fazën e dytë të interierit shpallëm prokurorim publik me procedurë të hapur ndërkombëtare duke respektuar të gjitha afatet ligjore. Si ofertues më i volitshëm për realizimin e punimeve nga prokurorimi publik është zgjedhur grupi ofertuesve NB Kompani – Tetovë dhe Pellagonia Gostivar me të cilën sot zyrtarisht do të lidhet edhe marrëveshja për fillimin e punimeve. Po ashtu në rrjedhë e sipër është edhe procedura për zgjedhjen e mbikëqyrësit i cili do të bëjë mbikëqyrjen e realizimit të punimeve. Mjetet për realizimin e projektit janë të siguruara me vendim të Qeverisë të RMV-së përmes Programës së Ministrisë së Kulturës. Pagesa e realizimit do të bëhet në faza deri në fund të vitit 2025 që është edhe viti i fundit ku duhet të përfundohet i gjithë projekti”, tha drejtori Huseini.
Kryetarja aktuale e Komunës së Tetovës dhe njëherë kandidate për kryetare të Komunës nga BDI, Teuta Arifi tha se sot është një ditë shumë e veçantë jo vetëm për kulturën por për qytetin e Tetovës në përgjithësi.

“Ashtu si; parashikohet deri në përfundim të vitit 2025 i gjithë ky projekt të jetë i përfunduar. Qyteti i Tetovës gjithmonë e ka merituar të ketë institucione kulturore, institucionet që janë në funksionim të sipër por që kanë pasur nevojë për një shtëpi ashtu si; e meritojmë për nga kualiteti që prodhohet si kulturë në Tetovë. Ju falënderojë të gjithëve për angazhimin dhe aktivitetin si dhe mbështetjen e vazhdueshme të Qeverisë që ka arritur të sigurojë mjetet e nevojshme për përfundimin e këtij projekti. Të gjithë punonjësve të teatrit, artistëve, lexuesve u urojë të kenë sa më shumë vepra artistike dhe sa më shumë suksese për të përfaqësuar qytetin e Tetovës brenda dhe jashtë vendit”, tha zonja Arifi.

TË FUNDIT

ALI AHMETI : Kombi sot duhet, nderohet dhe bashkohet me vepra

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti ka uruar popullin shqiptar me rastin e ditës së flamurit. Ahmeti mes tjerash ka shkruar;109 vjetori i...

Ky është mesazhi i Grubit për 109 vjetorin e pavarësisë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi përmes një ostimi në faqen e tij zyrtare në facebook...

Rexhepi: Kjo ditë e madhe e kombit tonë, sot e përjetë i bashkon të gjithë shqiptarët kudo që janë

Deputeti Kastriot Rexhepi ka uruar festën e 28 nëntorit, duke shkruar se kjo ditë i bashkon të gjithë shqiptarët kudo që janë. Urimi i deputetit...

Mesazh i fuqishëm i Abdulselam Selamit në Ditën e Flamurit: Dita e Flamurit me betimin për përgjegjësi më të lartë shoqërore!

Zëvendës drejtori i drejtorisë për të ardhura publike Abdulselam Selami vjen me një mesazh të fuqishëm për ditën e flamurit. Më poshtë mund të lexoni...

BERZH: Termocentrali i parë diellor në Oslomej, do të reduktohen ndjeshëm emetimet e CO2

BERZH sot ka njoftuat për investimin e ri në Oslomej, përkatesisht ndërtimin e termocentralit diellor. Krenarë që po investohet në inovacionin e gjelbër në Maqedoninë...