14.8 C
Skopje

Shilegov: Edhe në katër vitet e ardhshme do të vazhdojmë me subvencionet për inverterë

Mjedisi jetësor dhe ajri i pastër janë përfitime për të gjithë ne. Prandaj, përveç masave tjera për zvogëlim, të ndotjes së ajrit të cilat i vendosëm, në katër vitet e ardhshme do të vazhdojmë edhe me subvencionet për inverterë, porositi kryetari aktual i Qytetit të Shkupit dhe kandidat i LSDM-së dhe Koalicionit, Petre Shilegov në mitingjet e mbrëmshme në Karposh dhe Qendër.

Kjo, tha, do të vlejë më pak tym nga oxhaqet, ngrohje ekologjike në shtëpi dhe ndërmarrje të hapave konkret për mbrojtje të mjedisit jetësor.

“Zëvendësimi i stufave për ngrohje me inverterë llogaritet si një nga metodat më të suksesshme në luftën kundër ajrit të ndotur, sepse në plan afatgjatë, Qyteti i ndali 8.000 oxhaqe në Shkup, duke ndryshuar gjithashtu po aq shtëpi të ngrohen nga druri/qymyri/nafta në energji të pastër elektrike”, tha Shilegov para të pranishmëve.

Sipas tij, kjo masë për zvogëlim të ndotjes së ajrit do të vazhdojë në katër vitet e ardhshme me një milion euro në nivel vjetor që të mund të zëvendësohen prej 1.000 deri 2.000 stufa me inverterë.

TË FUNDIT

ALI AHMETI : Kombi sot duhet, nderohet dhe bashkohet me vepra

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti ka uruar popullin shqiptar me rastin e ditës së flamurit. Ahmeti mes tjerash ka shkruar;109 vjetori i...

Ky është mesazhi i Grubit për 109 vjetorin e pavarësisë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi përmes një ostimi në faqen e tij zyrtare në facebook...

Rexhepi: Kjo ditë e madhe e kombit tonë, sot e përjetë i bashkon të gjithë shqiptarët kudo që janë

Deputeti Kastriot Rexhepi ka uruar festën e 28 nëntorit, duke shkruar se kjo ditë i bashkon të gjithë shqiptarët kudo që janë. Urimi i deputetit...

Mesazh i fuqishëm i Abdulselam Selamit në Ditën e Flamurit: Dita e Flamurit me betimin për përgjegjësi më të lartë shoqërore!

Zëvendës drejtori i drejtorisë për të ardhura publike Abdulselam Selami vjen me një mesazh të fuqishëm për ditën e flamurit. Më poshtë mund të lexoni...

BERZH: Termocentrali i parë diellor në Oslomej, do të reduktohen ndjeshëm emetimet e CO2

BERZH sot ka njoftuat për investimin e ri në Oslomej, përkatesisht ndërtimin e termocentralit diellor. Krenarë që po investohet në inovacionin e gjelbër në Maqedoninë...