31.8 C
Skopje

Në spitalin e Tetovës për herë të parë është kryer operacion torakal

Ekipi i kirurgëve torakal pranë Klinikës së Tetovës javën e kaluar për herë të parë realizoi operacion torakal te një pacient me problematikë kronike të mushkërive. Bëhet fjalë për operacion i cili bëhet vetëm nga brinja e dytë e pjesës së krahërorit me ndihmën e video sistemit me kamera.

“Ekipi i kirurgjisë torakale nga Tetova, me sukses e kreu operacionin e parë të mushkërive te pacienti me problematikë kronike, ku ekzistonte indikacion për operacion. Intervenimi ishte kryer përmes prerjes kirurgjikale prej pesë centimetra, ndërsa pacienti ishte lëshuar në shërim shtëpiak pas tre ditëve në gjendje të mirë shëndetësore”, informojnë nga klinika e Tetovës.

TË FUNDIT

Nafta nga mesnata më lirë në Maqedoni, ja si do jenë çmimet

Komisioni Rregullator për Energjetik në mbledhjen e sotme ka sjellë vendim që të lirojë për 2.50 denarë çmimin e dizelit, ndërsa nuk ka ndryshim...

Vlora Dumoshi: Djali im për shkak të Qeverisë Kurti 1 nuk do të kthehet më në Kosovë

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj (Rroni Dumoshi), i...

Vajza e Madonna-s, Lourdes, shfaqet në pistën e modës me kostum të ngushtë në Javën e Modës në Paris

Lourdes Leon, modelja 25-vjeçare, e bija e Madonna-s, eci në pistë gjatë shfaqjes së veshjeve për meshkuj Marine Serre Pranverë Verë 2023 në Javën...

Gashi: Janë bërë shkelje kushtetuese në ligjin për KPK-në

Të mërkurën e 29 qershorit, Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) ka informuar se ka bërë kërkesë në Institucionin e Avokatit të Popullit për referimin...