14.8 C
Skopje

Restoranti i Rene Rexhepit “Noma” zgjidhet më i miri në botë

“Noma”, restoranti i shqiptarit nga Tetova, Rene Rexhepi, është zgjedhur restoranti më i mirë në botë për vitin 2021. Restoranti që ndodhet në Kopenhagë të Danimarkës u vlerësua me çmimin e parë në mesin e 50 restoranteve më të mira në botë.

Restorani “Noma” i tetovarit Rene Rexepi në Kopenhagë për të pestën herë shpallet më i miri në botë. Këtë çmim ky restoran e ka fituar edhe në 2010, 2011, 2012 dhe 2014. Nuk ka munguar festa as në kuzhinën e këtij restorani.

Konkursi “50 restorantet më të mira në botë”, i cili u zhvillua në Antëerp, Belgjikë, nga data 3-5 Tetor, vlerësoi “Noman” për menunë e saj novatore dhe përdorimin e përbërësve të veçantë ushqimorë.

“Asnjë udhëtim në Noma nuk është kurrë i njëjtë, me Rene Rexhepin dhe ekipin e tij duke kërkuar vazhdimisht për përbërës të papritur dhe duke i kthyer ato në pjata të bukura”, thuhet në dedikimin e çmimit për fituesin.

43-vjeçari Rene Rexhepi me origjinë nga Xhepçishti i Tetovës në prononcimin e tij të parë pasi “Noma” mori çmimin e madh, tregoi se sa i rëndësishëm ishte ky vlerësim për të dhe stafin e tij.

“Në këtë kohë të pandemisë patëm ngritje dhe rënie, kryesisht rënie dhe ajo që më motivoi të vazhdojë është kjo familje e zgjeruar e njerëzve tek të cilët kam besim të madh”

Nuk kanë munguar urimet nga Maqedonia e Veriut. “Mirënjohje meritore, që përsëritet në vazhdimësi, sukses me të cilin krenohemi të gjithë ne në Maqedoninë e Veriut” – ka shkruar në Facebook, Ministri I Jashtëm Bujar Osmani.

“Noma” është restorani I dytë që për të pestën herë e fiton këtë çmim, duke u barazuar me restoranin “El Buli” të kuzhinierit spanjoll Feran Adrija. Në fillim të këtij viti “Noma” ishte shpërblyer me tre “yje Mishelin”

Lista përpilohet nga një grup me ndikim të mbi 1.000 kuzhinierëve dhe ekspertë të kuzhinës, gazetarë dhe kritikë./KlanMacedonia/

TË FUNDIT

ALI AHMETI : Kombi sot duhet, nderohet dhe bashkohet me vepra

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti ka uruar popullin shqiptar me rastin e ditës së flamurit. Ahmeti mes tjerash ka shkruar;109 vjetori i...

Ky është mesazhi i Grubit për 109 vjetorin e pavarësisë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi përmes një ostimi në faqen e tij zyrtare në facebook...

Rexhepi: Kjo ditë e madhe e kombit tonë, sot e përjetë i bashkon të gjithë shqiptarët kudo që janë

Deputeti Kastriot Rexhepi ka uruar festën e 28 nëntorit, duke shkruar se kjo ditë i bashkon të gjithë shqiptarët kudo që janë. Urimi i deputetit...

Mesazh i fuqishëm i Abdulselam Selamit në Ditën e Flamurit: Dita e Flamurit me betimin për përgjegjësi më të lartë shoqërore!

Zëvendës drejtori i drejtorisë për të ardhura publike Abdulselam Selami vjen me një mesazh të fuqishëm për ditën e flamurit. Më poshtë mund të lexoni...

BERZH: Termocentrali i parë diellor në Oslomej, do të reduktohen ndjeshëm emetimet e CO2

BERZH sot ka njoftuat për investimin e ri në Oslomej, përkatesisht ndërtimin e termocentralit diellor. Krenarë që po investohet në inovacionin e gjelbër në Maqedoninë...