14.8 C
Skopje

Bllokadën që Radev po e ndërmerr në emër të Bullgarisë është një ofendim për qytetarët tanë, thotë ZAEV

Kryeministri Zoran Zaev thotë se qytetarët janë të zhgënjyer me bllokimin që vjen nga Bullgaria, por edhe të ofenduar nga hapat dhe bllokimet e ndërmarra nga Presidenti bullgar Rumen Radev në emër të shtetit bullgar.

Zaev tha gjithashtu se Radev nuk i kuptonte mesazhet e kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Emanuel Macron.

“Fatkeqësisht, për zhgënjimin tim të madh, unë personalisht besoj në të gjithë qytetarët tanë, bllokada vjen nga fqinji ynë Bullgaria. Mesazhet nga Presidenti Macron dhe Kancelarja Merkel janë të qarta – zgjidhjet duhet të shikojnë drejt së ardhmes, jo të gërmojnë në të kaluarën. Por për fat të keq, nuk jam i sigurt se Presidenti Radev e kuptoi atë mesazh. Hapat dhe bllokimet që Radev po ndërmerr në emër të Bullgarisë janë një fyerje për qytetarët maqedonas. Populli, me gjithë paqen e tij, nuk mund t’i justifikojë bllokadat. Njerëzit e mi më kanë dhënë një mandat për të krijuar zgjidhje, por ata nuk më kanë dhënë një mandat për të justifikuar politikat e shekullit të kaluar. “Deri tani, nuk ka asnjë shtet anëtar të BE-së që të ketë ndonjë kundërshtim ndaj reformave tona,” tha Zaev në fund të Samitit BE-Ballkani Perëndimor në Slloveni.

Radev kërkoi “të zhdukë gjuhën e urrejtjes, interpretimin e Bullgarisë nga tekstet shkollore, monumentet dhe politikat shtetërore”, dhe kërkoi që maqedonasit me pasaporta bullgare të shkruhen si bullgarë në regjistrimin e popullsisë në Maqedoni.

TË FUNDIT

ALI AHMETI : Kombi sot duhet, nderohet dhe bashkohet me vepra

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti ka uruar popullin shqiptar me rastin e ditës së flamurit. Ahmeti mes tjerash ka shkruar;109 vjetori i...

Ky është mesazhi i Grubit për 109 vjetorin e pavarësisë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi përmes një ostimi në faqen e tij zyrtare në facebook...

Rexhepi: Kjo ditë e madhe e kombit tonë, sot e përjetë i bashkon të gjithë shqiptarët kudo që janë

Deputeti Kastriot Rexhepi ka uruar festën e 28 nëntorit, duke shkruar se kjo ditë i bashkon të gjithë shqiptarët kudo që janë. Urimi i deputetit...

Mesazh i fuqishëm i Abdulselam Selamit në Ditën e Flamurit: Dita e Flamurit me betimin për përgjegjësi më të lartë shoqërore!

Zëvendës drejtori i drejtorisë për të ardhura publike Abdulselam Selami vjen me një mesazh të fuqishëm për ditën e flamurit. Më poshtë mund të lexoni...

BERZH: Termocentrali i parë diellor në Oslomej, do të reduktohen ndjeshëm emetimet e CO2

BERZH sot ka njoftuat për investimin e ri në Oslomej, përkatesisht ndërtimin e termocentralit diellor. Krenarë që po investohet në inovacionin e gjelbër në Maqedoninë...