29.8 C
Skopje

Ulet numri i rasteve me Covid-19 në Kosovë, 7 të infektuar në 24 orët e fundit

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë njoftuar se në 24 orët e fundit është regjistruar një viktimë nga koronavirusi.

Numri i përgjithshëm i viktimave në Kosovë ka arritur në 2.962.

Gjatë 24 orëve të kaluara janë shënuar edhe shtatë raste të reja të të infektuarve. Shifra bazohet në 1.515 mostra të testuara në laboratorët publikë dhe privatë.

Mjekët kanë konstatuar se nga sëmundja janë shëruar edhe 199 pacientë ndërsa raste aktive me infeksion janë 2.044.Që nga fillimi i pandemisë, në mars të vitit 2020, në Kosovë janë regjistruar mbi 160.000 raste të të infektuarve.

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se deri të hënën, mbi 567.000 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë të vaksinës kundër COVID-19.

TË FUNDIT

Në V.K. “Tabanoc” dhe “Bogorodicë” pritet deri në 30 minuta

Për shkak të frekuencës së shtuar të automjeteve, koha e pritjes për hyrje në vend prej VK “Tabanocë” për hyrje është rreth 20-30 minuta,...

Digjet një shtëpi në Pejë, pamje nga vendi i ngjarjes

Një shtëpi është përfshirë nga zjarri mëngjesin e së dielës në qytetin e Pejës. Nuk dihet ende për numrin e të lënduarve apo shkaktarin e...

Balerina ukrainase në frontin e luftës Ukrainë-Rusi

Që nga fillimi i luftës Rusi-Ukrainë, kjo e fundit është mbrojtur nga burrat ukrainas të vendosur në vijat e frontit. Mirëpo, në fillimet e...

Rritje e infektimeve me COVID-19, 798 raste të reja brenda javës

Brenda javës, rastet me COVID-19 kanë shënuar një rritje në Kosovë duke arritur 798 raste të reja brenda javës. Përgjatë 24 orëve të fundit janë...