2.8 C
Skopje

Filipçe: Dozën e tretë të vaksinës mund ta marrin të gjithë të interesuarit

Nga java e ardhshme në pajtim me prindërit, të gjithë filloristët nga klasa e parë deri në kalsën e nëntë, si dhe të gjithë nxënësit e shkollave të mesme do t`u nënshtrohen testeve për COVID-19, theksoi ministry I shëndetësisë Venko Filipçe.

Planifikohet që skriningu të zgjasë 5 ditë dhe në nivel ditor të testohen rreth 800 fëmijë. Testimi nga ana e ekipeve mobule do të blëhet gjatë orëve të mësimit, ndërsa numri I përgjithsëm I nxënësve të cilët do nënshtrohen skriningut do të aarijë në 8200, thotë Filipce.

Dozen e tretë të vaksinës mund ta marrin të gjithë qytetarët të cilët kanë shprehur interesmim për tu vaksinuar pavartësisht a janë përfshirë në kategorinë e qytatrëve të obliguar për tu vaksinuar me dozen e tretë, ka deklaruar Filipcwe. Në vend, gjithsej 789,802 persona janë vaksinuar, ndërsa 734,023 qytetarë janë rivaksinuar. 329 persona kanë marë dozen e tretë në vend.

Filipçe thotë se situata me infektimet e reja me Covid 19, është e qetë dhe stabile, ndërsa numrat po shënojnë ulje. Edhe pse nuk ka protokolle për mbajtje të maskave në hapësira publike, Filipëe fton qytetarët për kujdes dhe rrespektim të protokolleve, dhe mbajtjen e maskave sidomos gjatë kësaj periudhe të fushatës zgjedhore.

TË FUNDIT

Grubi: Gjysmëvjetori i dytë shkollor fillon me 1 shkurt

Nisja e gjysmëvjetorit të dytë për arsimin fillor dhe të mesëm shtyhet për 1 shkurt. Kështu ka informuar zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi përmes...

Zëvendëskryeministri i parë Grubi: Qeveria e re fillon punë menjëherë, na pret e ardhme më e mirë

Aktivitetet e ditës i vazhduam me vizitën tek presidenti i vendit, Stevo Pendarovski. Qeveria e re fillon me punë menjëherë sepse vjen një kohë e...

Sheshi i Laçit merr emrin e Presidentit turk, “Sheshi Erdogan”

Një shesh në qytetin e Laçit ka marrë emrin e Presidentit turk Reccep Tayip Erdogan në shenjë mirënjohjeje për rindërtimin e 522 banesave të...

Grubi: 17 janari i Skënderbeut është dëshmia më e mirë e gjenezës sonë të pastër kombëtare

17 Janari i Skenderbeut, i 40 vjetorit të LPK-së dhe i vëllezërve Gërvalla me Kadri Zekën është dëshmia më e mirë e gjenezës sonë...

Ali Ahmeti: Çdo Janar kujtojmë personalitetin më të madh të historisë sonë kombëtare, Gjergj Kastrioti Skënderbeun

Çdo Janar bëhemi bashkë në Sheshin Skenderbeu për të kujtuar personalitetin më të madh të historisë sonë kombëtare Gjergj Kastrioti Skenderbeun që me shekuj...