14.8 C
Skopje

Shilegov: Boris Trajkovski po ndërtohet intensivisht, gjitha vendbanimet e Shkupit janë të rëndësishme

Ne jemi duke inspektuar aktivitetet intensive të ndërtimit dhe zgjerimit në bulevardin Boris Trajkovski nga lagjja Pinti e deri në urën e Markova Rekës përballë Draçevës.

Me këtë, Draçeva më në fund fiton një aks të shpejtë rrugor me pjesën tjetër të qytetit. Kështu ka thënë kryetari i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov në konferencën e sotme për shtyp të mbajtur në lagjen Draçevë.

Në gjatësinë prej 2,325 metra, ka një zgjerim nga 2 në 4 korsi, ndërtimi i shtigjeve për këmbësorë në të dy anët e bulevardit dhe një shteg biçikletash në njërën anë me gjerësi 2.75 metra, shton Shilegov.

Përveç kësaj, ai theksoi se ky bulevard është i një rëndësie të jashtëzakonshme për banorët e Shkupit, veçanërisht për banorët e vendbanimeve Draçevë dhe Pintija, por edhe për vendbanimet e komunave fqinje Studeniçani, Sopishte dhe Zelenikovo, si dhe për bizneset lokale. ndodhet përgjatë këtij bulevardi.

Kjo është një rrugë jashtëzakonisht e ngarkuar, për shkak të së cilës kryqëzimi para urës pranë Draçevës është planifikuar të zëvendësohet me një rrethrrotullim modern, shtoi Shilegov.

Kjo është vetëm një nga dëshmitë e shumta që Shkupi është qytet për të gjithë dhe çdo vendbanim është po aq i rëndësishëm, pavarësisht nga distanca e tij nga qendra e qytetit. Ne jemi duke punuar në zhvillimin e infrastrukturës dhe përmirësimin e cilësisë së jetës në të gjitha komunat e Shkupit dhe për këtë arsye është e nevojshme të ruhet vazhdimësia dhe kujdesi për çdo person, çdo familje, çdo vendbanim dhe pas zgjedhjeve, tha Shilegov.

Zhvillimi i Shkupit nuk do të ndalet, nuk do të bjerë, kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të shkoni në votime dhe të zgjidhni vazhdimësinë për një Shkup evropian, të rregullt dhe të gjelbër, përfundoi Shilegov në fund të konferencës së sotme për shtyp.

TË FUNDIT

ALI AHMETI : Kombi sot duhet, nderohet dhe bashkohet me vepra

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti ka uruar popullin shqiptar me rastin e ditës së flamurit. Ahmeti mes tjerash ka shkruar;109 vjetori i...

Ky është mesazhi i Grubit për 109 vjetorin e pavarësisë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi përmes një ostimi në faqen e tij zyrtare në facebook...

Rexhepi: Kjo ditë e madhe e kombit tonë, sot e përjetë i bashkon të gjithë shqiptarët kudo që janë

Deputeti Kastriot Rexhepi ka uruar festën e 28 nëntorit, duke shkruar se kjo ditë i bashkon të gjithë shqiptarët kudo që janë. Urimi i deputetit...

Mesazh i fuqishëm i Abdulselam Selamit në Ditën e Flamurit: Dita e Flamurit me betimin për përgjegjësi më të lartë shoqërore!

Zëvendës drejtori i drejtorisë për të ardhura publike Abdulselam Selami vjen me një mesazh të fuqishëm për ditën e flamurit. Më poshtë mund të lexoni...

BERZH: Termocentrali i parë diellor në Oslomej, do të reduktohen ndjeshëm emetimet e CO2

BERZH sot ka njoftuat për investimin e ri në Oslomej, përkatesisht ndërtimin e termocentralit diellor. Krenarë që po investohet në inovacionin e gjelbër në Maqedoninë...