2.8 C
Skopje

MSH: 454 të reja me Covid dhe 9 viktima

MSH-ja, konform të dhënave nga ISHP-ja, njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 3.425 testime kurse janë regjistruar 454 raste të reja me COVID-19.

Në Shkup – 209, Kumanovë – 45, Shtip – 22, Kavadar – 17, Prilep – 16, Veles – 15, Manastir – 13, Kriva Pallankë – 12, Ohër dhe Strumicë nga 11, Kërçovë – 10, Koçanë, Sveti Nikollë dhe Kratovë nga 9, Tetovë dhe Gjevgjeli nga 7, Resnjë – 5, Vinicë dhe Vallandovë nga 4, Negotinë, Radovish dhe Makedonska Kamenicë nga 3, Gostivar, Strugë, Dibër dhe Demir KHisar nga 2, Berovë dhe Krushevë nga 1 rast.

Regjistrohen 308 pacientë të shëruar.

Në kushte spitalore kanë ndërruar jetë 9 pacientë.

5 nga Shkupi (84, 79, 66, 62 dhe 57 vjeç), 2 nga Kumanova (63 dhe 30 vjeç) dhe nga një pacient nga Gostivari (64) dhe Kavadari (80).

Në mënyrë plotësuese, konform Regjistrit për persona të vdekur me diagnozë të COVID-19 nga sistemi “Termini Im”, janë paraqitur edhe 7 viktima, me datë të vdekjes nga 03 Shtator deri më 27 Shtator. Viktimat, nga dy janë nga Shkupi dhe Strumica dhe nga një nga Kumanova, Kërçova dhe Kavadari, të moshës 56 – 81 vjeç

Në nivel vendi janë bërë gjithsejt 1.286.091 testime për COVID-19.

Numri i përgjithshëm i të diagnostifikuarve me COVID-19 në vendin tonë shkon në 190.915, numri i të shëruarve është 172.179, kurse i viktimave – 6.646. Numri i rasteve aktive është 12.090.

Sipas analizave epidemiologjike, Shkupi me 5.588, Kumanova me 979, Tetova me 915, Ohri me 533, Gostivari me 476, Kërcova me 416, Struga me 367 dhe Prilepi me 303 u prijnë qyteteve me më shumë raste aktive në nivel vendi.

TË FUNDIT

Grubi: Gjysmëvjetori i dytë shkollor fillon me 1 shkurt

Nisja e gjysmëvjetorit të dytë për arsimin fillor dhe të mesëm shtyhet për 1 shkurt. Kështu ka informuar zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi përmes...

Zëvendëskryeministri i parë Grubi: Qeveria e re fillon punë menjëherë, na pret e ardhme më e mirë

Aktivitetet e ditës i vazhduam me vizitën tek presidenti i vendit, Stevo Pendarovski. Qeveria e re fillon me punë menjëherë sepse vjen një kohë e...

Sheshi i Laçit merr emrin e Presidentit turk, “Sheshi Erdogan”

Një shesh në qytetin e Laçit ka marrë emrin e Presidentit turk Reccep Tayip Erdogan në shenjë mirënjohjeje për rindërtimin e 522 banesave të...

Grubi: 17 janari i Skënderbeut është dëshmia më e mirë e gjenezës sonë të pastër kombëtare

17 Janari i Skenderbeut, i 40 vjetorit të LPK-së dhe i vëllezërve Gërvalla me Kadri Zekën është dëshmia më e mirë e gjenezës sonë...

Ali Ahmeti: Çdo Janar kujtojmë personalitetin më të madh të historisë sonë kombëtare, Gjergj Kastrioti Skënderbeun

Çdo Janar bëhemi bashkë në Sheshin Skenderbeu për të kujtuar personalitetin më të madh të historisë sonë kombëtare Gjergj Kastrioti Skenderbeun që me shekuj...