0.8 C
Skopje

Grubi: Me përfundimin e “Korridorit 8” historia më e re e Evropës Juglindore do të kalojë përmes Shkupit

Zëvendëskryeministri i parë, Grubi ka shpërndarë në rrjetin social Facebook lajmin për takimin të cilin sot e kanë zhvilluar me përfaqësuesit e kompanisë Becchtel për ndërtimin e “Korridorit 8”.
Bashkë me Fatmirin, Bujarin, Kreshnikun, Jetonin dhe Ejupin pritën sot në takim përfaqësuesit e kompanisë Bechtel të cilëve Qeveria ua ka besuar ndërtimin e korridorit 8 dhe 10D, ndërsa me herët mysafirët i takuam bashkë edhe me Kryeministrin Zaev dhe ministrin e Transportit dhe Lidhjeve Boçvarski.
Korridori 8-të përfaqëson mundësi të mirë për Republikën e Maqedonisë së Veriut nga pikëpamja politike pasi që ai do të bëjë të mundur që vendi të marrë peshë të re gjeopolitike si një urë lidhëse mes vendeve të Ballkanit.
Me përfundimin e ndërtimit të Korridorit 8, do të dëshmojmë se e ardhmja ekonomike që ofron kjo autostradë, si një pejzash i ri që po shfaqet në Ballkan, do të dëshmojmë se historia më e re e Evropës Juglindore do të kalojë përmes Shkupit.

TË FUNDIT

Ali Ahmeti: Më pikëlloi lajmi për ndarjen nga jeta të bashkëluftëtarit tim Daut Zeqiri

Ka ndërruar jetë Daut Zeqiri. Luftëtar dhe veteran i UÇK-s. Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka ngushëlluar familjen Zeqiri dhe bashkëveprimtarët...

Përurohet rruga Krushopek- Qendra rekreative Saraj, zëvendësministri Rexhepi: Edhe një projekt i kryer me sukses

Edhe një projekt i kryer me sukes, ku edhe njehrit dëshmojmë se e mbajmë fjalën dhe realizojmë prijekte konkrete. Sot jemi të pranishëm në...

Qytetarët e RMV-s zgjedhin Ali Ahmetin si liderin më të besueshëm

Instituti për Hulumtime Politike nga Shkupi (IPIS) ka realizuar një anketë të shkurtër telefonike në periudhën 17-19 janar 2022 me 1124 të anketuar të...

Anketa: BDI bindshëm e para te shqiptarët

Instituti për Hulumtime Politike nga Shkupi (IPIS) ka realizuar një anketë të shkurtër telefonike në periudhën 17-19 janar 2022 me 1124 të anketuar të...

Ali Ahmeti kujton Rugovën në 16 vjetorin e vdekjes së tij

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka shkruar në rrjetin social Facebook për ish Presidentin e Kosovës, Ibrahim Rugova në 16 vjetorin...