22.8 C
Skopje

Grubi takoi zv.ambasadorin Amerikan Eric Meyer, zgjedhjet do të mbahen në frymën demokratike dhe europiane

Zëvendëskryeministri i parë dhe Ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z.Artan Grubi sot ka takuar U.d shefin e Misionit në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shkup, z. Eric Meyer.
Uashingtoni është përkrahësi më i madh i Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Grubi dhe Meyer diskutuan për zbatimin e reformave të nevojshme por shumë të rëndësishme me qëllim funksionimin e institucioneve në mënyrë të paanshme dhe të pavarur, sundimin e ligjit, përfshirë edhe luftën kundër korrupsionit.

Zëvendëskryeministri i parë Grubi dhe u.d shefi i Misionit në Ambasadën e SHBA-ve në Shkup, Eric Meyer gjithashtu kanë biseduar edhe për procesin e Regjistrimit të popullsisë 2021. Grubi i ka thënë z. Meyer se ky proces është i rëndësishëm për RMV-në por që është edhe kërkesë e të gjitha institucioneve ndërkombëtare të cilat nga ne presin që si vend kandidat për anëtarësim në Bashkimin Europian që jemi, të gjitha hapat e ardhshëm t’i marrim në bazë të përqindjes së popullsisë e me këtë të planifikojmë dhe të zbatojmë politikat zhvillimore në vendin tonë.

Në këtë takim Grubi dhe Meyer kanë biseduar edhe për zgjedhjet e radhës lokale që do të mbahen me 17 tetor të këtij viti. Grubi ka informuar Meyer se tashmë janë bërë të gjitha përgatitjet për organizimin e këtyre zgjedhjeve dhe se të njëjtat do të mbahen në frymën demokratike dhe europiane.

Grubi dhe Meyer kanë këmbyer mendime edhe për tejkalimin e çështjes së hapur me Bullgarinë fqinje. Ud shefi i Misionit në Ambasadën e SHBA-ve në Shkup, Eric Meyer, Grubi i ka thënë se Maqedonia e Veriut është e gatshme që me plotë konstruktivitet t’i kthehet bisedimeve sapo pala bullgare të jetë e gatshme.

Zëvendëskryeministri i parë z.Artan Grubi falënderoi ud shefin e Misionit në Ambasadën e SHBA-ve në Shkup, Eric Meyer për përkrahjen e vazhdueshme dhe të sinqertë të Amerikës për vendin tonë.

Bashkëbiseduesit diskutuan edhe reth Koridorit 8 me ç’rast Grubi njoftoi mysafirët për ecurinë e procedurave dhe u shpreh i bindur që procesi i kontratës do të nënshkruhet brenda vitit me kompaninë amerikane Bechtel.

TË FUNDIT

Shpejtim Bajoku, i bronztë në Lojërat Mesdhetare

Boksieri Shpejtim Bajoku është ndalur në gjysmëfinale të Lojërave Mesdhetare që po mbahen të Oran Të Algjerisë. Megjithëse humbi, Bajoku e ka fituar medaljen...

Ahmeti uron Kamberin: Shqiptarët e Luginës qëndruan bashkë, kaluan obstruksionet

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka uruar Shaip Kamberi për zgjedhjen e tij deputet. Ai ka thënë se shqiptarët e Luginës së...

MINT: Bie çmimi i naftës për 2 centë

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë(MINT), i ka caktuar çmimet tavan për shitjen e derivateve, për të premten e një korrikut. Çmimi maksimal i lejuar...

Çfarë ndodhi me Travis Barker? Bateristi i Blink-182 u dërgua me urgjencë në spital i shoqëruar nga Kourtney Kardashian

Bateristit Blink-182 u dërgua me urgjencë  në Qendrën Mjekësore Cedars-Sinai në Los Angeles, Kaliforni, së bashku me Kourtney Kardashian. Travis Barker është dërguar me urgjencë...