0.8 C
Skopje

Shilegov i bashkohet qytetarëve, shënohet “Dita pa makina”

Shumë qytetarë me biçikleta iu bashkuan paradës së madhe të biçikletave që nisi sot në rrugët e Shkupit, me rastin e Ditës pa Makina – 22 Shtatori dhe përfundimit të Javës Europiane të Lëvizshmërisë 2021. Parada, ku mori pjesë edhe kryetari Petre Shilegov, nisi nga parku “Ibni Pajko” vazhdoi nëpër rrugët e qytetit deri në vijën e finishit, Parkun e Qytetit ku u zhvillua edhe një llotari dhe ngjarje muzikore.

Qyteti i Shkupit këtë vit për herë të 11 u bashkua me qytetet që shënojnë Javën Evropiane të Lëvizshmërisë me një axhendë të pasur të mbushur me përmbajtje cilësore për të promovuar ecjen, çiklizmin dhe përdorimin e transportit publik si forma të qëndrueshme të lëvizshmërisë urbane. Në periudhën nga 16 deri në 22 shtator brenda kësaj jave u organizuan një sërë ngjarjesh – u mbajtën disa punëtori në internet me studentë nga arsimi fillor dhe i mesëm për të promovuar masat për të arritur lëvizshmëri të qëndrueshme urbane, dhe disa aktivitete u organizuan për të promovuar zhvillimin në rrjet të shtigjeve të biçikletave dhe këmbësorëve në qytet i cili po rritet mesatarisht me rreth 14 km në vit, kështu që rrjeti i biçikletave në Shkup këtë vit tejkaloi 110 km.

TË FUNDIT

Ali Ahmeti: Më pikëlloi lajmi për ndarjen nga jeta të bashkëluftëtarit tim Daut Zeqiri

Ka ndërruar jetë Daut Zeqiri. Luftëtar dhe veteran i UÇK-s. Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka ngushëlluar familjen Zeqiri dhe bashkëveprimtarët...

Përurohet rruga Krushopek- Qendra rekreative Saraj, zëvendësministri Rexhepi: Edhe një projekt i kryer me sukses

Edhe një projekt i kryer me sukes, ku edhe njehrit dëshmojmë se e mbajmë fjalën dhe realizojmë prijekte konkrete. Sot jemi të pranishëm në...

Qytetarët e RMV-s zgjedhin Ali Ahmetin si liderin më të besueshëm

Instituti për Hulumtime Politike nga Shkupi (IPIS) ka realizuar një anketë të shkurtër telefonike në periudhën 17-19 janar 2022 me 1124 të anketuar të...

Anketa: BDI bindshëm e para te shqiptarët

Instituti për Hulumtime Politike nga Shkupi (IPIS) ka realizuar një anketë të shkurtër telefonike në periudhën 17-19 janar 2022 me 1124 të anketuar të...

Ali Ahmeti kujton Rugovën në 16 vjetorin e vdekjes së tij

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka shkruar në rrjetin social Facebook për ish Presidentin e Kosovës, Ibrahim Rugova në 16 vjetorin...