2.8 C
Skopje

Rikonstruohet Poliklinika në “Lagjen e Trimave” Kumanovë (VIDEO)

Për vite të tëra e lënë pas dore dhe në mëshirë të fatit, madje e shëndrruar në një deponi të egër, më në fund me mjete nga buxheti i saj, shtëpia e shëndetit në Kumanovë, nisi rikonstruimin e përgjithshëm të ndërtesës së Poliklinikës “Tode Mendoll”, në “Lagjen e Trimave” në Kumanovë.

Drejtori i Institutit Shëndetësor Publik në Kumanovë Faruk Alili në një prononcim për Televizionin Festa ka theksuar se vlera e rikonstruimi të ndërtesës kap vlerën rreth 2 milion denarë.

“Këtu nuk është investuar pothuajse që nga ndërtimi i objektit, kemi dashur të fillojmë me rikonstruimin brenda objektit mirëpo është e pamundur pasiqë çatia e ndërtesës është tërësisht i rrënuar dhe rrjedh uji nga reshjet e shijut në gjitha hapsirat brenda, tani do të ndërrohet i gjithë kulmi, pastaj do të vazhdojmë me hapsirat brenda objektit, pra do ti nështrohet i tërë objekti një rikonstruimi total”, tha mes tjerash Alili.

Pasi të kryhet rikonstruimi kjo poliklinië do të shërbejë si qendër vaksinimi.

“Planifikojmë që pas kryerjes së punimeve rreth rikonstruimit, këtë ambulantë tashëndrrojmë në një qendër vaksinimi që ta përfshijë tërë rajonin e Kumanovës, pra qendër vaksinimi për fëmijë, para shkollor dhe shkollor”, tha Faruk Alili, drejtor i ISHP “Shtëpia e shëndetit” Kumanovë.

Punimet rreth rikonstruimit të ndërtesës kapin vlerën rreth 2 milion denarë, mjete këto të siguruara nga buxheti i&&Shtëpisë së Shëndetit të Kumanovës. rikonstruimi pritet të përfundojnë deri në fund të këtij viti./tvfesta

TË FUNDIT

Grubi: Gjysmëvjetori i dytë shkollor fillon me 1 shkurt

Nisja e gjysmëvjetorit të dytë për arsimin fillor dhe të mesëm shtyhet për 1 shkurt. Kështu ka informuar zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi përmes...

Zëvendëskryeministri i parë Grubi: Qeveria e re fillon punë menjëherë, na pret e ardhme më e mirë

Aktivitetet e ditës i vazhduam me vizitën tek presidenti i vendit, Stevo Pendarovski. Qeveria e re fillon me punë menjëherë sepse vjen një kohë e...

Sheshi i Laçit merr emrin e Presidentit turk, “Sheshi Erdogan”

Një shesh në qytetin e Laçit ka marrë emrin e Presidentit turk Reccep Tayip Erdogan në shenjë mirënjohjeje për rindërtimin e 522 banesave të...

Grubi: 17 janari i Skënderbeut është dëshmia më e mirë e gjenezës sonë të pastër kombëtare

17 Janari i Skenderbeut, i 40 vjetorit të LPK-së dhe i vëllezërve Gërvalla me Kadri Zekën është dëshmia më e mirë e gjenezës sonë...

Ali Ahmeti: Çdo Janar kujtojmë personalitetin më të madh të historisë sonë kombëtare, Gjergj Kastrioti Skënderbeun

Çdo Janar bëhemi bashkë në Sheshin Skenderbeu për të kujtuar personalitetin më të madh të historisë sonë kombëtare Gjergj Kastrioti Skenderbeun që me shekuj...