2.8 C
Skopje

Imunizimi i popullsisë, priten mbi 100 mijë vaksina “Pfizer” nga Covax

Në vend sot do të mbërrijnë 110.612 vaksina të prodhuesit “Pfizer/Biontech” që vendi ynë i ka blerë përmes mekanizmit COVAX. Deri në fund të vitit, përmes mekanizmit COVAX paralajmërohet dërgesa e rreth edhe 100.000 vaksina të “Pfizerit”.

“Për vaksinat që ka interes të madh tek popullata e që rekomandohen për imunizimin edhe të fëmijëve mbi 12 vjeç, do të distribuohen në pikat e vaksinimit gjithandej vendit që të sigurohet procesi i papenguar i vaksinimit.”, – thonë nga Ministria e resorit.

Ndërsa 70 persona u vaksinuan brenda dy javëve në pikën e vaksinimit të Universitetit të Shkupit “Shën Kirili dhe Metodi”. Pika ndodhet pranë hyrjes së Fakultetit Ekonomik. Çdo ditë pune nga ora 8 e mëngjesit deri në 2 pasdite, përveç studentëve, është e hapur për të gjithë me qëllimin për t’u vaksinuar. Ata mund të zgjedhin midis “Pfizer” dhe “Sinovak”. Dje dozën e parë të vaksinës e kanë pranuar 2.969 qytetarë dhe u vaksinuan gjithsej 12.099 qytetarë. Gjithsej 776.659 qytetarë u vaksinuan në pikat e vaksinimit ndërsa janë rivaksinuar 697,847 qytetarë. Sipas shifrave të fundit, 55% e popullsisë mbi 40 vjeç kanë marrë të paktën një dozë vaksine dhe 31% e popullsisë mbi 18-39 vjeç janë vaksinuar me të paktën një dozë vaksine. Fëmijët midis moshës 12 dhe 18 vjeç vaksinohen me pëlqimin e prindërve.

TË FUNDIT

Grubi: Gjysmëvjetori i dytë shkollor fillon me 1 shkurt

Nisja e gjysmëvjetorit të dytë për arsimin fillor dhe të mesëm shtyhet për 1 shkurt. Kështu ka informuar zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi përmes...

Zëvendëskryeministri i parë Grubi: Qeveria e re fillon punë menjëherë, na pret e ardhme më e mirë

Aktivitetet e ditës i vazhduam me vizitën tek presidenti i vendit, Stevo Pendarovski. Qeveria e re fillon me punë menjëherë sepse vjen një kohë e...

Sheshi i Laçit merr emrin e Presidentit turk, “Sheshi Erdogan”

Një shesh në qytetin e Laçit ka marrë emrin e Presidentit turk Reccep Tayip Erdogan në shenjë mirënjohjeje për rindërtimin e 522 banesave të...

Grubi: 17 janari i Skënderbeut është dëshmia më e mirë e gjenezës sonë të pastër kombëtare

17 Janari i Skenderbeut, i 40 vjetorit të LPK-së dhe i vëllezërve Gërvalla me Kadri Zekën është dëshmia më e mirë e gjenezës sonë...

Ali Ahmeti: Çdo Janar kujtojmë personalitetin më të madh të historisë sonë kombëtare, Gjergj Kastrioti Skënderbeun

Çdo Janar bëhemi bashkë në Sheshin Skenderbeu për të kujtuar personalitetin më të madh të historisë sonë kombëtare Gjergj Kastrioti Skenderbeun që me shekuj...