2.8 C
Skopje

VMRO me anketa të rreme për Shkupin

Historia po përsëritet: Anketat e rreme nga kuzhina e VMRO-DPMNE-së të cilat parajmëronin fitore të Koce Trajanovski me  dallim prej 10% në zgjedhjet lokale të vitit 2017.

Para çdo zgjedhjeve makineria propaganduese e VMRO-DPMNE-së shpërndanë rezultate nga anketa të rrejshme të realizuara nga agjenci të dyshimta, institute apo organizata.

Anketën më të re të cilën e shpërndajnë mediat të afërta me VMRO-DPMNE-në është realizuar nga një organizatë fantazmë “Organizata për aktivitet qytetar të pavarur” e cila nuk ka ueb faqe dhe për të cilën askush nuk ka dëgjuar para se të publikohet kjo anketë.

Të përkujtojmë se një javë para zgjedhjeve lokale të vitit 2017 VMRO-DPMNE shpërndante anketa të rrejshme nga institutet dhe agjencitë e tyre sipas të cilave në Shkup, Koce Trajanovski kishte epërsi prej 10% ndaj Petre Shilegovit

Në vend të propagandës të rrejshme ” Koce Trajanovski me epërsi të lartë para Petre Shilegovit” e vërteta doli në shesh ditën e zgjedhjeve. Kandidati për kryetar të qytetit të Shkupit Petre Shilegov i fitoi zgjedhjet me 40.000 vota epërsi ndaj kandidatit të VMRO DPMNE-së që në rrethin e parë.

Askush nga VMRO DPMNE-ja nuk kërkoi falje nga qytetarët për anketat e rrejshme sipas të cilave për Koce Trajanovskin do të votonin 36.2%, ndërsa për  Petre Shilegovin 26.1%. e qytetarëve.

Në zgjedhjet lokale për qytetin e  Shkupit në vitin 2021 VMRO DPMNE  nuk  ka  kandidat të tyre dhe  nuk  ka ofertë politike të veten për  shkupjanët, përveç anketat e rrejshme të cilat e favorizojnë kandidaten e “pavarur” të rrejshme të përkrahur nga koalicioni partiak VMRO-DPMNE, Aleanca për shqiptarët dhe Alternativa.

TË FUNDIT

Grubi: Gjysmëvjetori i dytë shkollor fillon me 1 shkurt

Nisja e gjysmëvjetorit të dytë për arsimin fillor dhe të mesëm shtyhet për 1 shkurt. Kështu ka informuar zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi përmes...

Zëvendëskryeministri i parë Grubi: Qeveria e re fillon punë menjëherë, na pret e ardhme më e mirë

Aktivitetet e ditës i vazhduam me vizitën tek presidenti i vendit, Stevo Pendarovski. Qeveria e re fillon me punë menjëherë sepse vjen një kohë e...

Sheshi i Laçit merr emrin e Presidentit turk, “Sheshi Erdogan”

Një shesh në qytetin e Laçit ka marrë emrin e Presidentit turk Reccep Tayip Erdogan në shenjë mirënjohjeje për rindërtimin e 522 banesave të...

Grubi: 17 janari i Skënderbeut është dëshmia më e mirë e gjenezës sonë të pastër kombëtare

17 Janari i Skenderbeut, i 40 vjetorit të LPK-së dhe i vëllezërve Gërvalla me Kadri Zekën është dëshmia më e mirë e gjenezës sonë...

Ali Ahmeti: Çdo Janar kujtojmë personalitetin më të madh të historisë sonë kombëtare, Gjergj Kastrioti Skënderbeun

Çdo Janar bëhemi bashkë në Sheshin Skenderbeu për të kujtuar personalitetin më të madh të historisë sonë kombëtare Gjergj Kastrioti Skenderbeun që me shekuj...