2.8 C
Skopje

Këto janë kushtet që Pakistani ta pranojë Qeverinë e talebanëve

Kryeministri i Pakistanit Imran Khan ka thënë se ndalimi i vajzave në Afganistan të arsimohen do të ishte një vendim joislamik.

Në një intervistë për BBC, Khan parashtroi kushtet që do të duhej të plotësoheshin që Pakistani të njohë zyrtarisht qeverinë e re talebane.

Ai bëri thirrje që udhëheqja të jetë gjithëpërfshirëse dhe të respektojnë të drejtat e njeriut.

Khan tha gjithashtu se Afganistani nuk duhet të përdoret për strehimin e terroristëve që mund të kërcënojnë sigurinë e Pakistanit.

Javën e kaluar, talebanët përjashtuan vajzat nga shkollat e mesme me vetëm djem dhe mësues meshkuj të lejuar të ktheheshin. Por udhëheqësi i Pakistanit tha se ai besonte se vajzat së shpejti do të merrnin pjesë./albeu.com

TË FUNDIT

Grubi: Gjysmëvjetori i dytë shkollor fillon me 1 shkurt

Nisja e gjysmëvjetorit të dytë për arsimin fillor dhe të mesëm shtyhet për 1 shkurt. Kështu ka informuar zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi përmes...

Zëvendëskryeministri i parë Grubi: Qeveria e re fillon punë menjëherë, na pret e ardhme më e mirë

Aktivitetet e ditës i vazhduam me vizitën tek presidenti i vendit, Stevo Pendarovski. Qeveria e re fillon me punë menjëherë sepse vjen një kohë e...

Sheshi i Laçit merr emrin e Presidentit turk, “Sheshi Erdogan”

Një shesh në qytetin e Laçit ka marrë emrin e Presidentit turk Reccep Tayip Erdogan në shenjë mirënjohjeje për rindërtimin e 522 banesave të...

Grubi: 17 janari i Skënderbeut është dëshmia më e mirë e gjenezës sonë të pastër kombëtare

17 Janari i Skenderbeut, i 40 vjetorit të LPK-së dhe i vëllezërve Gërvalla me Kadri Zekën është dëshmia më e mirë e gjenezës sonë...

Ali Ahmeti: Çdo Janar kujtojmë personalitetin më të madh të historisë sonë kombëtare, Gjergj Kastrioti Skënderbeun

Çdo Janar bëhemi bashkë në Sheshin Skenderbeu për të kujtuar personalitetin më të madh të historisë sonë kombëtare Gjergj Kastrioti Skenderbeun që me shekuj...