14.8 C
Skopje

Johnson&Johnson thotë se vaksina përforcuese siguron mbrojtje të fortë kundër Covid-19

Johnson & Johnson të martën tha se duhet edhe një injektim përforcues i vaksinës së saj Covid-19 e dhënë dy muaj pasi e para forcon mbrojtjen kundër sëmundjeve të moderuara dhe sëmundjeve të rënda.

Kompania tha se një provë klinike në fazën e vonë zbuloi se dhënia e një injektimi të dytë të vaksinës me një dozë të vetme prodhonte 75 përqind mbrojtje kundër sëmundjeve të moderuara dhe të rënda në nivel global. Kjo shifër u rrit në 94 përqind në Shtetet e Bashkuara.

Dhënia e një vaksine përforcuese duhet pas gjashtë muaj pasi doza e parë gjithashtu prodhoi një nivel antitrupash dymbëdhjetë herë më të lartë, tha J&J.

Të dhënat përforcuese ende nuk janë rishikuar ose botuar në një revistë shkencore.

“Vaksina jonë me një injektim gjeneron përgjigje të forta imune dhe afatgjatë”, tha Mathai Mammen, kreu global i kërkimit dhe zhvillimit në filialin e J & J’s Janssen. “Dhe, kur është një përforcues i vaksinës Johnson & Johnson Covid-19, duke pasur parasysh se forca e mbrojtjes kundër Covid-19 rritet më tej”.

Më pak se 15 milionë njerëz në Shtetet e Bashkuara kanë marrë vaksinën J&J Covid-19. Kompania tha në fillim të këtij viti se një injektim i vetëm siguroi 66 përqind mbrojtje kundër sëmundjeve të moderuara dhe të rënda.

Përfundimi: Të dhënat e J&J vijnë ndërsa qeveria federale lufton me kohën dhe si të nxjerrë të vaksinë nxitëse të Covid-19. Zyrtarët kryesorë të Shtëpisë së Bardhë dhe shëndetësisë muajin e kaluar mbështetën planin për të përhapur përforcuesit gjerësisht tek shumica e të rriturve duke filluar në fund të shtatorit. Por kjo nxiti një reagim të ashpër nga ekspertët e shëndetësisë brenda dhe jashtë qeverisë, të cilët argumentuan se nuk kishte ende të dhëna të mjaftueshme për të justifikuar një fushatë të gjerë nxitëse.

Çështjet u shfaqën përsëri të premten, kur komiteti i pavarur këshillues i FDA-së për vaksinat hodhi poshtë idenë e lejimit të përdorimit të përforcuesit Pfizer dhe BioNTech Covid-19 tek personat 16 vjeç e lart, duke argumentuar se të dhënat e disponueshme të sigurisë dhe efikasitetit nuk e justifikojnë aq shumë përdorim të larmishëm. Në vend të kësaj, paneli votoi në favor të dhënies së përforcuesit Pfizer-BioNTech për njerëzit mbi 65 vjeç dhe ata në rrezik të lartë të sëmundjeve të rënda.

Nuk është e qartë se sa afër FDA do t’i përmbahet rekomandimit të panelit të tij këshillues. Agjencia ende nuk ka vepruar mbi aplikimet përforcuese nga Pfizer-BioNTech dhe Moderna.

Çfarë vjen më pas: J&J tha se i ka dorëzuar të dhënat e saj përforcuese në FDA dhe planifikoi t’i ndajë ato me rregullatorët në vendet e tjera.

TË FUNDIT

ALI AHMETI : Kombi sot duhet, nderohet dhe bashkohet me vepra

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti ka uruar popullin shqiptar me rastin e ditës së flamurit. Ahmeti mes tjerash ka shkruar;109 vjetori i...

Ky është mesazhi i Grubit për 109 vjetorin e pavarësisë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi përmes një ostimi në faqen e tij zyrtare në facebook...

Rexhepi: Kjo ditë e madhe e kombit tonë, sot e përjetë i bashkon të gjithë shqiptarët kudo që janë

Deputeti Kastriot Rexhepi ka uruar festën e 28 nëntorit, duke shkruar se kjo ditë i bashkon të gjithë shqiptarët kudo që janë. Urimi i deputetit...

Mesazh i fuqishëm i Abdulselam Selamit në Ditën e Flamurit: Dita e Flamurit me betimin për përgjegjësi më të lartë shoqërore!

Zëvendës drejtori i drejtorisë për të ardhura publike Abdulselam Selami vjen me një mesazh të fuqishëm për ditën e flamurit. Më poshtë mund të lexoni...

BERZH: Termocentrali i parë diellor në Oslomej, do të reduktohen ndjeshëm emetimet e CO2

BERZH sot ka njoftuat për investimin e ri në Oslomej, përkatesisht ndërtimin e termocentralit diellor. Krenarë që po investohet në inovacionin e gjelbër në Maqedoninë...