29.8 C
Skopje

Jepet çmimi Guinness për binjaket më të vjetra në botë

Dy motra japoneze janë certifikuar nga libri i rekordeve Guinness si binjaket identike më të vjetra në botë, me mbi 107 vjet e 300 ditë. Umeno Sumiyama dhe Koume Kodama kanë thyer në këtë rekordin e vendosur nga motrat binjake japoneze Kin Narita dhe Gin Kanie.

Njoftimi u bë të hënën e cila përkoi me Ditën e të Moshuarve, një festë kombëtare në Japoni.

Për shkak të situatës aktuale me Covid -19, motrave, të cilat jetojnë në pjesë të ndryshme të Japonisë, iu dërguan certifikatat zyrtare në shtëpi.

TË FUNDIT

Bislimi: Anëtarësimi i Finlandës në NATO duhet të bëhet sa më shpejt, e të pasojë me Kosovën

Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi në konferencën e përbashkët me ministren finlandeze për Çështje Evropiane dhe Drejtimin e...

Grubi: Urime Dita e pavarësisë Amerikë!

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi ka uruar Ditën e pavarësisë së Amerikës. Grubi është shprehur...

Edi Rama uron ShBA-të për Ditën e Pavarësisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, Kryeministri i Shqipërisë ka uruar Ditën e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara. Rama ka shtuar se Dita e Pavarëssisë së...

ITSHKSH: Shkulja e bredhit të Nënë Terezës, akt barbar!

Nga Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup sot kanë reaguar për shkuljen e bredhit të Nënës Terezë në sheshin e...