2.8 C
Skopje

Bideni kërkon të ulë tensionet, do ta telefonojë Macronin

Presidenti amerikan Joe Biden ka kërkuar një bisedë telefonike me presidentin francez Emmanuel Macron.

Telefona do të bëhet në rritje të përpjekjeve të Amerikës dhe Britanisë së Madhe për të zvogëluar tensionet me Parisin për shkak të marrëveshjes së re të sigurisë me Australinë.

Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe dhe Australia nënshkruan marrëveshjen e sigurisë AUKUS për ndërtimin e nëndetëseve me energji bërthamore javën e kaluar dhe Australia u tërhoq nga marrëveshja me Francën.

Kryeministri britanik Boris Johnson u përpoq të shuajë shqetësimet e Parisit dhe vuri në dukje se marrëveshja “nuk është planifikuar si ekskluzive, por është diçka që nuk duhet të shkaktojë shqetësim, veçanërisht në mesin e miqve francezë”.

Zëdhënësi i administratës franceze, Gabriel Attal, konfirmoi se Bideni kishte kërkuar një bisedë telefonike me Macron dhe se kjo duhet të ndodhë në ditët në vijim.

“Ne duam shpjegime dhe Shtetet e Bashkuara duhet t’i përgjigjen asaj që duket të jetë një shkelje e madhe e besimit”, tha Atal.

Presidenti i Francës urdhëroi tërheqjen e ambasadorëve nga Uashingtoni dhe Australia.

TË FUNDIT

Grubi: Gjysmëvjetori i dytë shkollor fillon me 1 shkurt

Nisja e gjysmëvjetorit të dytë për arsimin fillor dhe të mesëm shtyhet për 1 shkurt. Kështu ka informuar zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi përmes...

Zëvendëskryeministri i parë Grubi: Qeveria e re fillon punë menjëherë, na pret e ardhme më e mirë

Aktivitetet e ditës i vazhduam me vizitën tek presidenti i vendit, Stevo Pendarovski. Qeveria e re fillon me punë menjëherë sepse vjen një kohë e...

Sheshi i Laçit merr emrin e Presidentit turk, “Sheshi Erdogan”

Një shesh në qytetin e Laçit ka marrë emrin e Presidentit turk Reccep Tayip Erdogan në shenjë mirënjohjeje për rindërtimin e 522 banesave të...

Grubi: 17 janari i Skënderbeut është dëshmia më e mirë e gjenezës sonë të pastër kombëtare

17 Janari i Skenderbeut, i 40 vjetorit të LPK-së dhe i vëllezërve Gërvalla me Kadri Zekën është dëshmia më e mirë e gjenezës sonë...

Ali Ahmeti: Çdo Janar kujtojmë personalitetin më të madh të historisë sonë kombëtare, Gjergj Kastrioti Skënderbeun

Çdo Janar bëhemi bashkë në Sheshin Skenderbeu për të kujtuar personalitetin më të madh të historisë sonë kombëtare Gjergj Kastrioti Skenderbeun që me shekuj...