31.8 C
Skopje

Tre persona kanë ndërruar jetë në Kinë si pasojë e tërmetit

Kina nisi një reagim urgjent të enjten pasi një tërmet me magnitudë 6.0 goditi provincën jugperëndimore të Sichuan duke vrarë të paktën tre persona, njoftuan mediat shtetërore.

Shtabi i ndihmës së tërmetit në Sichuan aktivizoi një përgjigje të nivelit II, raportoi agjencia e lajmeve Xinhua, e dyta më e larta në sistemin e reagimit të urgjencës me katër nivele të Kinës, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Qyteti Luzhou filloi një përgjigje urgjente të nivelit I.

Qendra e Rrjeteve të Tërmeteve në Kinë tha se epiqendra e tërmetit ishte 29.2 gradë gjerësi veriore dhe 105.34 gradë gjatësi lindore. Ai goditi në një thellësi prej 10 kilometra

TË FUNDIT

Vlora Dumoshi: Djali im për shkak të Qeverisë Kurti 1 nuk do të kthehet më në Kosovë

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj (Rroni Dumoshi), i...

Vajza e Madonna-s, Lourdes, shfaqet në pistën e modës me kostum të ngushtë në Javën e Modës në Paris

Lourdes Leon, modelja 25-vjeçare, e bija e Madonna-s, eci në pistë gjatë shfaqjes së veshjeve për meshkuj Marine Serre Pranverë Verë 2023 në Javën...

Gashi: Janë bërë shkelje kushtetuese në ligjin për KPK-në

Të mërkurën e 29 qershorit, Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) ka informuar se ka bërë kërkesë në Institucionin e Avokatit të Popullit për referimin...