31.8 C
Skopje

Syzet që kushtojnë miliona dollarë

Dy palë syze të shekullit të 17-të pritet të dalin në ankand për një shumë marramendëse. Syzet me xhevahire, të cilat përmbajnë lente të bëra nga diamanti dhe smeraldi, besohet se fillimisht i përkisnin mbretërve në Perandorinë Mughal, e cila dikur sundonte mbi nënkontinentin Indian.

Kryetari i Sotheby’s në Lindjen e Mesme dhe Indi, Edward Gibbs tha se syzet janë një shembull jashtëzakonisht i rrallë i mjeshtërisë së bizhuterive Mughal. Lentet e syzeve të njohura si “Halo of Light”, besohet se janë marrë nga një diamant 200 karatësh në Golconda, sipas CNN.

Ndërsa lentet e palës tjetër, të njohura si “Porta e Parajsës” besohet se janë prerë nga një smerald kolumbian që peshon mbi 300 karat. Kjo lë të kuptohet se syzet i përkisnin një perandori. Gurët e çmuar që përmbajnë syzet besohet se kanë të bëjnë me mbarësinë dhe shmangien e së keqes.

TË FUNDIT

Nafta nga mesnata më lirë në Maqedoni, ja si do jenë çmimet

Komisioni Rregullator për Energjetik në mbledhjen e sotme ka sjellë vendim që të lirojë për 2.50 denarë çmimin e dizelit, ndërsa nuk ka ndryshim...

Vlora Dumoshi: Djali im për shkak të Qeverisë Kurti 1 nuk do të kthehet më në Kosovë

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj (Rroni Dumoshi), i...

Vajza e Madonna-s, Lourdes, shfaqet në pistën e modës me kostum të ngushtë në Javën e Modës në Paris

Lourdes Leon, modelja 25-vjeçare, e bija e Madonna-s, eci në pistë gjatë shfaqjes së veshjeve për meshkuj Marine Serre Pranverë Verë 2023 në Javën...