14.8 C
Skopje

Protesta në El Salvador për adoptimin e Bitcoin si monedhë zyrtare

Mijëra protestues dolën në rrugët e El Salvadorit të zemëruar me adoptimin e bitcoin si monedhë zyrtare.

Presidenti i vendit Nayib Bukele thotë se kriptomonedha do të ndihmojë qytetarët e Salvadorit që punojnë jashtë vendit të dërgojnë para me kosto më të ulët në shtëpitë e tyre.

Por protestuesit frikësohen se bitcoin si monedhë zyrtare mund të sjellë mungesë stabiliteti dhe inflacion në vendin e varfër të Amerikës Latine. Disa protestues i vunë flakën ATM-ve të bitcoin ndërsa të tjerë mbanin në duar pankarta ku thuhej “Bukele Diktator.”

Javën e kaluar El Salvadori u bë vendi i parë në botë që e adopton monedhën virtuale si monedhë zyrtare krahas dollarit Amerikan.

Protestat nisën në kryeqytetin e vendit San Salvador në 200 vjetorin e shpalljes së pavarësisë. Ata akuzojnë presidentin për përdorimin e metodave autoritare për të forcuar pushtetin e tij. /PCWorld Albanian

TË FUNDIT

ALI AHMETI : Kombi sot duhet, nderohet dhe bashkohet me vepra

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti ka uruar popullin shqiptar me rastin e ditës së flamurit. Ahmeti mes tjerash ka shkruar;109 vjetori i...

Ky është mesazhi i Grubit për 109 vjetorin e pavarësisë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi përmes një ostimi në faqen e tij zyrtare në facebook...

Rexhepi: Kjo ditë e madhe e kombit tonë, sot e përjetë i bashkon të gjithë shqiptarët kudo që janë

Deputeti Kastriot Rexhepi ka uruar festën e 28 nëntorit, duke shkruar se kjo ditë i bashkon të gjithë shqiptarët kudo që janë. Urimi i deputetit...

Mesazh i fuqishëm i Abdulselam Selamit në Ditën e Flamurit: Dita e Flamurit me betimin për përgjegjësi më të lartë shoqërore!

Zëvendës drejtori i drejtorisë për të ardhura publike Abdulselam Selami vjen me një mesazh të fuqishëm për ditën e flamurit. Më poshtë mund të lexoni...

BERZH: Termocentrali i parë diellor në Oslomej, do të reduktohen ndjeshëm emetimet e CO2

BERZH sot ka njoftuat për investimin e ri në Oslomej, përkatesisht ndërtimin e termocentralit diellor. Krenarë që po investohet në inovacionin e gjelbër në Maqedoninë...