14.8 C
Skopje

Berisha nis takimet pas vendimit të Bashës, shkak largimi i tij nga grupi parlamentar

Ish-kryeministri Sali Berisha nis sot turin e takimeve në bazë pas vendimit të kryetarit Lulzim Basha që e largoi atë nga grupi parlamentar.

Në një reagim në rrjetet sociale, Berisha thotë se nisma e quajtur “Foltorja” bëhet për një Parti Demokratike më të bashkuar, më të fortë, më të hapur.

Sipas Berishës “Foltorja” do të jetë një bashkëbisedim me demokratët që nis në Tiranë dhe do udhëtojë në mbarë vendin.

Mësohet se takimit do t’i bashkohen demokratë të disa degëve të Tiranës, por edhe deputetë që e kanë kundërshtuar vendimin e kryetarit Basha.

Iniciativës së Berishës i është bashkuar edhe “Grupi për PD” pjesë e të cilit janë një sërë figurash të dala nga strukturat e Partisë Demokratike thotë se vendimi i Lulzim Bashës për të përjashtuar Sali Berishën është antistatutor.

“PD-ja e marrë peng duhet t’i kthehet demokratëve dhe anëtarësia e saj e gjerë dhe e pandikuar, e pakushtëzuar, duhet të vendosë mbi të ardhmen e saj. Dorëheqja ose largimi i Lulzim Bashës nga pozitat e Kryetarit në detyrë duhet të jetë akti i parë dhe i menjëhershëm drejt këtij reformimi.”

Sipas këtij grupi, Partia Demokratike duhet të ringrihet dhe reformohet si një parti e djathtë bashkëkohore, me një projekt të ri të bazuar në idealet e themelimit të saj.

TË FUNDIT

ALI AHMETI : Kombi sot duhet, nderohet dhe bashkohet me vepra

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti ka uruar popullin shqiptar me rastin e ditës së flamurit. Ahmeti mes tjerash ka shkruar;109 vjetori i...

Ky është mesazhi i Grubit për 109 vjetorin e pavarësisë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi përmes një ostimi në faqen e tij zyrtare në facebook...

Rexhepi: Kjo ditë e madhe e kombit tonë, sot e përjetë i bashkon të gjithë shqiptarët kudo që janë

Deputeti Kastriot Rexhepi ka uruar festën e 28 nëntorit, duke shkruar se kjo ditë i bashkon të gjithë shqiptarët kudo që janë. Urimi i deputetit...

Mesazh i fuqishëm i Abdulselam Selamit në Ditën e Flamurit: Dita e Flamurit me betimin për përgjegjësi më të lartë shoqërore!

Zëvendës drejtori i drejtorisë për të ardhura publike Abdulselam Selami vjen me një mesazh të fuqishëm për ditën e flamurit. Më poshtë mund të lexoni...

BERZH: Termocentrali i parë diellor në Oslomej, do të reduktohen ndjeshëm emetimet e CO2

BERZH sot ka njoftuat për investimin e ri në Oslomej, përkatesisht ndërtimin e termocentralit diellor. Krenarë që po investohet në inovacionin e gjelbër në Maqedoninë...