2.8 C
Skopje

Zaev: Për dorëheqjet do të flas kur të bëhen të ditura gjetjet

-Kur të bëhen të ditura gjetjet nga ekspertiza dhe forenzika, atëherë do të jap mendimin tim me rastin e dorëheqjeve, kështu kryeministri Zoran Zaev u përgjigj sot fillimisht në lidhje me dorëheqjet e funksionarëve shtetërorë pas tragjedisë në Kovid-Qendrën në Tetovë, shkruan Alsat. Zaev apeloi që institucionet të përfundojnë hetimin sa më shpejtë të jetë e mundur.

“Pasi të marrim gjetjet, përfshi edhe ato gjermane që duhet të jenë gati në afat shumë të shpejtë. Procedurën e udhëheqë Prokuroria Publike. Unë vetëm mund të bëj apel…atë që e kërkojnë qytetarët, gjegjësisht në mënyrë profesionale dhe si ekspertë të përfundojë dhe sa më shpejtë të jetë e mundur”, tha mes tjerash Zaev.

Ndryshe, për ngjarjen tragjike të djegies së spitalit modular në Tetovë, ku humbën jetën 14 persona dhe u lënduan 12 të tjerë kanë ofruar dorëheqjen ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, zëvendësi i tij, Ilir Asani, drejtori i Klinikës në Tetovë Florin Besimi dhe drejtori ekonomik i Spitalit të Tetovës, Artan Etemi.

TË FUNDIT

Grubi: Gjysmëvjetori i dytë shkollor fillon me 1 shkurt

Nisja e gjysmëvjetorit të dytë për arsimin fillor dhe të mesëm shtyhet për 1 shkurt. Kështu ka informuar zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi përmes...

Zëvendëskryeministri i parë Grubi: Qeveria e re fillon punë menjëherë, na pret e ardhme më e mirë

Aktivitetet e ditës i vazhduam me vizitën tek presidenti i vendit, Stevo Pendarovski. Qeveria e re fillon me punë menjëherë sepse vjen një kohë e...

Sheshi i Laçit merr emrin e Presidentit turk, “Sheshi Erdogan”

Një shesh në qytetin e Laçit ka marrë emrin e Presidentit turk Reccep Tayip Erdogan në shenjë mirënjohjeje për rindërtimin e 522 banesave të...

Grubi: 17 janari i Skënderbeut është dëshmia më e mirë e gjenezës sonë të pastër kombëtare

17 Janari i Skenderbeut, i 40 vjetorit të LPK-së dhe i vëllezërve Gërvalla me Kadri Zekën është dëshmia më e mirë e gjenezës sonë...

Ali Ahmeti: Çdo Janar kujtojmë personalitetin më të madh të historisë sonë kombëtare, Gjergj Kastrioti Skënderbeun

Çdo Janar bëhemi bashkë në Sheshin Skenderbeu për të kujtuar personalitetin më të madh të historisë sonë kombëtare Gjergj Kastrioti Skenderbeun që me shekuj...