22.8 C
Skopje

Presidentja Osmani: “Open Ballkan” është i dëmshëm për Ballkanin

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se ideja e “Open Ballkan” është e rrezikshme për Ballkanin Perëndimor.

E para e shtetit gjatë qëndrimit në Gjermani tha se kjo iniciativë po përpiqet ta zëvendësojë Procesin e Berlinit, i cili, sipas saj e vonon integrimin evropian dhe nuk duhet të ndodhë.

Osmani duke diskutuar për të ardhmen e Kosovës, kritikoi Serbinë edhe për mos hapjen e arkivave për personat e zhdukur. Ndërkohë tha se Kosova do të jetë konstruktive në dialog, por nuk pranojnë të diskutojnë për integritetin territorial, statusin e Kosovës dhe nivelin e tretë qeverisës, siç është asociacioni.

TË FUNDIT

Ahmeti uron Kamberin: Shqiptarët e Luginës qëndruan bashkë, kaluan obstruksionet

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka uruar Shaip Kamberi për zgjedhjen e tij deputet. Ai ka thënë se shqiptarët e Luginës së...

MINT: Bie çmimi i naftës për 2 centë

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë(MINT), i ka caktuar çmimet tavan për shitjen e derivateve, për të premten e një korrikut. Çmimi maksimal i lejuar...

Çfarë ndodhi me Travis Barker? Bateristi i Blink-182 u dërgua me urgjencë në spital i shoqëruar nga Kourtney Kardashian

Bateristit Blink-182 u dërgua me urgjencë  në Qendrën Mjekësore Cedars-Sinai në Los Angeles, Kaliforni, së bashku me Kourtney Kardashian. Travis Barker është dërguar me urgjencë...